„Dálkový pochod děláme každý rok poslední sobotu v březnu,“ přiblížil jeden z pořadatelů akce Drahoslav Kotlán.

Start pochodu je tradičně v blanenské ulici Údolní v ranních hodinách. „Počítáme s tím, že přijedou lidé i z velké dálky. Proto mohou přicestovat už v pátek a přespat v prostorách kuželny,“ dodal Kotlán. První nadšenci dorazí už o půl sedmé ráno. Většinou ti, co mají v plánu delší trasu. Ta nejdelší měří padesát kilometrů.

Pořadatelé pamatují i na rodiny s dětmi, které jistě ocení kratší výšlap. „Zájemci o tůru se mohou přihlásit až do devíti hodin dopoledne,“ upřesnil Kotlán.

Pořadatelé myslí i na občerstvení během pochodu. „Na vytrvalce, kteří půjdou nejdelší štreku čeká u poslední kontroly ve vysočanské hospodě polévka s rohlíkem,“ řekl Kotlán s tím, že v Holštejně turisty zase osvěží čaj.

Minulá léta blanenští milovníci pochodů chodili i stokilometrové trasy, ale pořadatelé se časem soustředili raději na kratší tůry.

Mezi pěší turisty, kteří v minulosti na této akci zdolali padesátikilome­trovou vzdálenost patří i Andrea Mudrová z Brna. „Díky pochodům jsme si s přáteli vytvořili tradici a každoročně se na Sněžence potkáváme,“ poznamenala Mudrová.

Petra Havlíčková