Aspoň přes léto jít uklízet haluze ze stromů v lese nebo pomáhat dělníkům na stavbách. Možnosti odejít z Úřadu práce využívají díky nabídce sezónních prací také lidé na Blanensku. V uplynulých měsících tu sice nezaměstnanost o dvě procenta klesla, celkový nárůst je však za poslední dva roky téměř dvojnásobný. A bude hůř. Kvůli zničeným lesům z řádění bouře a chladnému počasí se totiž na Blanensko turisté nehrnou.
„Zatímco v dubnu čítala míra nezaměstnanosti 10,6 procenta, během května se snížila na 9,9. Je to dáno hlavně sezónními pracemi. S tím, že bude klesat ještě dál, ale bohužel počítat nemůžeme. Jednak přibudou na úřad práce čerství absolventi a jednak kvůli chladnému počasí zatím nenastal typický boom turistického ruchu,“ uvedl Jiří Dvořák z blanenského Úřadu práce.
Zrušené rezervace lístků
Studený začátek léta a k tomu zákaz vstupu do lesů, ve kterých lesníci uklízí následky bouře. To vše momentálně odrazuje turisty od návštěvy Blanenska. „Nezaměstnanost sice momentálně klesla, o což se zasloužily hlavně sezónní práce v lesnictví a ve stavebnictví. Zato práce v pohostinství se tento rok ještě nijak výrazněji nerozběhly. A je otázka, jestli ke snížení nezaměstnanosti letošní turistická sezóna vůbec nějak pomůže,“ dodal Dvořák.
Nezájmu turistů se obává také blanenská starostka Jaroslava Králová. „Přestože samotný Moravský kras bouře nijak zásadně nepostihla, lidé stejně ruší objednané vstupenky do jeskyní. Je to škoda, vypadá to, že kalamita letošní turistickou sezónu opravdu postihne,“ řekla starostka.
Její slova potvrzuje i vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. „Přestože jsou turistické stezky v okolí jeskyň přístupné, lidé se bojí. Volají k nám, jestli můžou přijet nebo zájezdy rovnou odvolávají. A to opravdu nemusí. Nechali jsme si udělat i znalecký posudek, podle kterého jsou cesty k jeskyním bezpečné,“ uvedl Hebelka.
Dávky pobírá dvakrát víc lidí
V současnosti klesla nezaměstnanost na Blanensku pod deset procent. Oproti minulému roku, kdy se na blanenský úřad práce hlásilo kolem osmi procent nezaměstnaných a roku 2008, kdy to bylo jen pět procent, toto číslo stále nevyznívá moc optimisticky. Potvrzují to i statistiky Odboru sociálních věcí Městského úřadu v Blansku. Právě ten totiž vyplácí sociální dávky lidem, jejichž příjmy klesnou pod takzvané životní minimum.
„Dávky pomoci v hmotné nouzi se vyplácí například lidem bez práce, kteří nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo kteří mají tuto podporu nižší než je životní minimum. Zatímco v prvním čtvrtletí minulého roku byly dávky pomoci v hmotné nouzi přiznány přibližně stovce lidí a vypláceli jsme celkově mezi dvě stě až tři sta tisíci měsíčně, v letošním roce ve stejném období už pobíralo dávky téměř dvě stě lidí a vypláceli jsme skoro dvojnásobek. A hlavní příčinou tohoto růstu je určitě nárůst nezaměstnanosti v blanenském okrese, “ doplnila vedoucí odboru Ludmila Sedláková.