Jak se dostat do centra, k lázním nebo třeba k zámku? Člověk neznalý místních poměrů, který vystoupí na blanenském autobusovém nebo vlakovém nádraží, tápe. Informační značení v této části Blanska je totiž nedostatečné.

„Už jsem zde byla, ale stále se tady nevyznám. Šla jsem na autobusové nádraží a tam jsem se musela zeptat lidí,“ popsala Marie Galiová z Brna svou první návštěvu Blanska. Třiašedesátiletá žena kritizuje hlavně to, že žádná cedule ji nenasměruje k toaletám a že na nádraží není restaurační zařízení, kde by se mohla občerstvit při čekání na vlak či autobus. I lidé žijící v Blansku si myslí, že je co zlepšovat.

„Já to jako místní ani nevnímám, ale někdy to může být zmatené, protože značky nejsou úplně přesně nasměrované,“ míní šedesátiletý Gustav Konečný. U vlakového nádraží stojí stánek s nápisem Informace, směnárna a mapa zobrazující okolí Brna, Moravského krasu a Vyškovska. K centru ukazuje pouze jedna úzká cedule nevýrazné barvy, která je přimontována k pouličnímu osvětlení ve výšce zhruba tří metrů. Mapu samotného Blanska s označením ulic, památek, úředních budov a firem návštěvník města najde u budovy autobusového nádraží. Tím značení končí.

Aby našel další směrovky, musí člověk urazit více než jeden kilometr ke kruhovému objezdu u bývalé pošty ve Svitavské ulici. Tam už je orientace snazší. Nyní je ale část směrovek přeškrtnutá kvůli stavbě dalšího kruhového objezdu na křižovatce ulic Smetanovy, Seifertovy a náměstí Republiky. Podle vedoucího odboru komunální údržby blanenské radnice Miroslava Pokorného město letos nepočítá s rozšiřováním nebo pořizováním nového značení.

„Značení se aktualizuje, opravuje i nově zřizuje podle finančních možností města,“ sdělil. „Tyto podněty na zlepšení situace ale vítáme,“ dodal ředitel Technických služeb Blansko Emanuel Novák. S výhradami návštěvníků města k informačnímu značení souhlasí i starostka Blanska Jaroslava Králová. „Nějaké rezervy co se týče značení ještě máme, sama jsem si město projížděla a všimla jsem si, že je určitě ještě co vylepšovat,“ připouští.

Město Blansko se prezentuje jako vstupní brána do Moravského krasu. Návštěvník města však může v této bráně nepříjemně uvíznout. Nejenže je směrovek málo a některé jsou málo výrazné, ale někdy jsou dokonce zavádějící. Například směrovka v ulici Sadové upozorňuje na Dům dětí a mládeže. Ten však na daném místě už dávno není. Podobným případem je výrazná tabule uvnitř nádražní haly. Vybízí k vytočení dávno neexistujícího čísla Ústřední informační služby.

JANA OPATŘILOVÁ