Sedm set osmnáct. Tolik lidí má momentálně jako adresu svého trvalého pobytu uvedenou blanenskou radnici. „Za loňský rok přibylo asi sto lidí, kteří se na radnici přihlásili k pobytu. Je to katastrofa. Ale nemůžeme s tím vůbec nic dělat," shrnul tajemník blanenské radnice Josef Kupčík.

Neschopnost platit nájem, rozvod, ztráta domova nebo neohlášená změna bydliště. To jsou nejčastější důvody, které vedou k přihlášení trvalého pobytu na úřední adresu radnice. Lidí, kterých se to týká, stále přibývá.

Blanenští pociťují tento trend jako stále větší zátěž. Hlavně kvůli rozhodnutí držet všem těmto lidem úložné místo pro jejich poštu. „Zdaleka ne každá radnice to dělá. Ale my ano. Poplatky za odpady, psy i mnohé další musí tito lidé platit, i když mají trvalý pobyt na radnici. A k nám jim alespoň mohou chodit složenky," vysvětlil Kupčík.

Lidé, kteří mají nyní jako místo trvalého pobytu uvedenou adresu náměstí Svobody 3, zdaleka nejsou jen ti, kteří posedávají v parcích nebo u obchodních center s krabicovým vínem. „Obecný názor je takový, že se jedná především o takzvaně klasické bezdomovce. To ale v našem případě není pravda, takových je skutečně minimum. Spíš jde o lidi, kteří čelili rozsáhlé exekuci, nebo neúspěšné podnikatele," řekl tajemník blanenského městského úřadu.

Složenky na charitu

Blanenská charita trvalé adresy svých klientů neeviduje. „My nikoho nekontrolujeme, záleží pouze na nich, jaké třeba uvedou jméno. Takto to nařizuje i zákon o nízkoprahových zařízeních. Ale někteří klienti mají u nás nahlášenou adresu kontaktní, na kterou jim chodí především složenky se sociálními dávkami," přiblížil František Kratochvil z blanenské charity.

Jinde počet úředních adres jako takový problém nevidí. „Teď jich u nás je 226. V minulém roce jich samozřejmě znovu přibylo, ale zároveň se někteří lidé z radnice odhlásili. A těch bylo dokonce o něco málo víc. Tato čísla mimo jiné znamenají, že pět procent obyvatel Adamova žije na městském úřadě, ale tak to pochopitelně ve skutečnosti není. Navíc myslím, že většina z nich se v našem městě ani fyzicky nevyskytuje," zhodnotil situaci ve městě adamovský starosta Roman Pilát.

Nejčastěji člověk získá úřední adresu ve chvíli, kdy mu nový vlastník nemovitosti, v které je dosud nahlášený, zruší stávající trvalý pobyt.

Přesně takový případ v těchto dnech řeší ve Velkých Opatovicích. O tříčlenné rodině, kterou to potkalo, informovali i na úřední desce města formou veřejné vyhlášky. „Žádost o zrušení trvalého pobytu podala firma, která koupila nemovitost, v níž byla tato rodina nahlášená. Jenže už tři čtvrtě roku tam nikdo nebydlí, takže její zástupci neměli jinou možnost než se obrátit na městský úřad. A my jsme návrh přijali a zahájili nezbytná řízení," popsala postup na konkrétním případu Hana Ševčíková z velkoopatovického městského úřadu.