„Jezdím touto trasou pravidelně. Jakoby nestačila samotná objížďka přes Újezd, ještě k tomu začnou rozkopávat tento úsek. To opravdu člověk jenom žasne,“ zlobí se řidič zelené Octavie Pavel Zeman ze Svitav.
Na místě se podle silničářů oprava nečekaně protáhla. Vloni byly ukotveny opěrné pilíře silnice, letos se měla odstranit původní konstrukce a povrch komunikace. „Při těchto pracech se však dodatečně zjistilo, jak nekvalitní a zvlhčené podloží silnice ukrývala. Tím se dopravní omezení protáhlo nad časový rámec plánovaných prací,“ řekl vedoucí stavby Václav Winter. Ty měly skončit včera. „Semafory však budou v úseku ještě do desátého června, potom bude doprava vedena přes staveniště v obou pruzích s omezenou rychlostí. Na konci června dostane vozovka v těchto místech nový povrch,“ doplnil Winter.
Na zácpy ale doplácejí také lidé v okolních obcích. Například lidé z Újezdu u Černé Hory cestují autem do sousední Lipůvky raději přes deset kilometrů vzdálené Blansko, jiní s dvacetiminutovým zpožděním autobusu nestíhají navazující spoje. „Je to tak. Dopravu tu řídí semafory, ráno kolem osmé hodiny se táhne kolona směrem na Brno, odpoledne směrem opačným,“ sdělil starosta Újezdu u Černé Hory Jan Stejskal.
Vyřešit dlouhé fronty čekajících aut se nedaří ani policistům, kteří sem vyjíždějí denně. Potýkají se i s tím, že kamiony nedodržují zákaz vjezdu vozidel nad 3,5 tuny. „Pomáhá nám i krajská správa, která posiluje naši kontrolu. Nehoda se zde zatím žádná nestala,“ uvedl okresní policejní mluvčí Miroslav Kovařík. „Pokud řidiči budou dodržovat na objížďce omezení rychlosti, neměl by zde vzniknout žádný problém. Jinak každé porušení dopravních předpisů v tomto úseku tvrdě pokutujeme,“ tvrdí Kovařík. Zkušenosti řidičů jsou ale opačné. „V sobotu jsme jeli přes Újezd a nemohla tudy projet ani sanitka,“ podotkl jeden z nich.