Skupina tří zlodějů ve věku dvaadvaceti, pětatřiceti a šestatřiceti let podnikala nájezdy do mnoha lokalit v Boskovicích a okolí. „Lidem brali v různých obdobích loňského roku zejména takové věci, které mohli následně prodat ve sběrnách druhotných surovin a získat tak peníze pro svoji potřebu. To znamenalo převážně na alkohol a občas také marihuanu," řekla policejní mluvčí Iva Šebková.

Řádění zlodějů někdy vedlo až ke kuriózním situacím. „V polovině února jeden z nich například z rekreační chaty v oblasti zvané Rovná u Boskovic vyboural z terasy nosnou traverzu, kterou prodal do kovošrotu. Následkem toho se část terasy zbortila. Zatímco krádeží traverzy vznikla škola asi dva tisíce korun, na chatě šlo o dalších zhruba deset tisíc korun," popsal zástupce vedoucího územního odboru blanenské policie Zdeněk Grénar.

Cíl: Lhota Rapotina

Několikrát se všichni tři vloupali do chat ve Lhotě Rapotině. Brali tam plechové dveře, kovové stoličky, jízdní kola, lešenářské trubky, čerpadla, ale také přívodní kabely, zavařeniny, víno a tvrdý alkohol.

Starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák se o jednom takovém případu doslechl. „S policií jsme nespolupracovali, takže nic bližšího nevím. Nemyslím si ale, že by chataři u nás byli ve větším nebezpečí než jinde. Nejvíce chat je v zahrádkářské kolonii u Svitavy. Většina jejich majitelů u nás ani nebydlí," sdělil starosta.

Jednu z chat tam má například Lukáš Dolejší. „Já jsem naštěstí mezi okradenými nebyl. Možná i proto, že mám chatu velmi dobře zabezpečenou, tak snad to tak zůstane i nadále," doufá muž ze Lhoty Rapotiny.

Trojice pachatelů si na místě činu často počínala tak, že co nepobrala, to poničila. „Majitelce jedné z chat rozbili černobílou televizi a komodu. Rozbíjeli i okna a dveře. Jinde vzali kovové nádrže na vodu, konzervy s masem i med. Přímo v Boskovicích navštívili průmyslový areál, kde kromě měděných kabelů odčerpali ještě osmdesát litrů nafty z nákladních aut a traktorů v hodnotě asi tří tisíc korun," doložil pestrost jejich trestné činnosti Grénar.

Nejmladší z pachatelů se navíc zaměřoval na krádeže v blanenských a boskovických supermarketech. „Zejména na přelomu listopadu a prosince bral přímo z regálů do bundy cukrovinky, sýry, kávu, jídlo pro psy, cigarety a drogistické potřeby," vyjmenoval Grénar.

Při tom jeho činy zaznamenala bezpečnostní kamera. „Celou skupinu jsme ale dopadli především díky důkazům z míst činu a spolupráci s jednotlivými výkupnami sběru. Ukradené věci postupně vracíme zpět jejich majitelům," uvedl zástupce vedoucího územního odboru blanenské policie.

Dvaadvacetiletý muž už je ve vazbě. „Policisté tak chtějí předejít tomu, aby v majetkové trestné činnosti dále pokračoval. Zbylé dva pachatele zatím stíhají na svobodě. Jsou obvinění z trestných činů krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. V minulosti už byli všichni tři z podobných důvodů obžalováni a odsouzeni. Teď mají na kontě celkem nejméně dvanáct případů," konstatovala Šebková.

Škoda na ukradených věcech se vyšplhala ke dvaačtyřiceti tisícům korun. Jenže mimo to poškodili zloději při svých nájezdech majetek v hodnotě dalších padesáti tisíc korun. Také kvůli kriminální minulosti jim teď hrozí až pět let vězení.