Ve velkém začali chodit o víkendu. „Tříkrálová sbírka končí čtrnáctého ledna. Loni jsme při ní na Blanensku vybrali téměř milion šest set tisíc korun. Dobrovolníků, kteří chodí se zapečetěnými kasičkami, přibývá. Letos jsme jich vydali téměř čtyři sta. V terénu je tak při sbírce na Blanensku přes tisíc lidí. Nově se ke sbírce připojili ve Vratíkově," uvedla Marie Sedláková, koordinátorka sbírky z Oblastní charity Blansko.

Bivojanka a koledy

Skupinka koledníků v kostýmech tří králů zazvonila v neděli také u dveří Miloše Pernici v Horní Lhotě. „Rád do kasičky vždycky něco hodím. Je to na dobrou věc," poznamenal muž.

Tři králové chodili od sobotního rána i v Jedovnicích. Byli to členové tamní dechovky Bivojanka. Na koledu vyrazili už po devatenácté. „Jsme takový předvoj celorepublikové sbírky. S kasičkami v Jedovnicích totiž tradičně chodí skauti. Ti vyrazí o týden později než my. Smyslem naší koledy není vybrat peníze, ale obejít kamarády muzikanty. Zahrát jim koledy a pozdravit se. Je to taková dlouholetá tradice. Začali jsme o pár let dřív, než se rozeběhla republiková sbírka. Někdo ale peníze do kasičky pro charitu hodí," řekl jeden z koledníků Jan Fránek.

Mottem letošní tříkrálové sbírky je citát Matky Terezy. „Člověk nežije tolik z lásky, kterou přijímá, jako mnohem více z té, kterou daruje." Většina z peněz vybraných na Blanensku zůstane v regionu. Část výtěžku poputuje na projekty Diecézní charity Brno. Deset procent zamíří na humanitární pomoc do zahraničí. Na Blanensku peníze ze sbírky pomohou lidem v nouzi. „Peníze použijeme na krizové ubytování a zajištění základních potřeb lidí, kteří se náhle ocitnou v nouzi. Lůžko bude připravené pro lidi, které zasáhne mimořádná událost. Požár, povodeň nebo se stanou obětí trestných činů," upřesnila Sedláková.

Charita na Blanensku peníze ze sbírky použije také na pomoc zdravotně postiženým, podporu dobrovolnického centra, na humanitární pomoc nebo na prázdninové aktivity dětí z azylových domů.

Letošní sbírku doplní tříkrálové koncerty. Jeden z nich se koná ve čtvrtek v boskovické sokolovně. Začíná v šest hodin a vstupné je dobrovolné. Publiku zahraje skupina Mariachi Espuelas, Jitka Šuranská trio, Pavel Helan a orchestr boskovické základní umělecké školy pod taktovkou dirigenta Martina Krajíčka.

Tříkrálová sbírka na Blanensku
2011 - 1 339 476 Kč, 319 pokladniček
2012 - 1 400 018 Kč, 339 pokladniček
2013 - 1 502 824 Kč, 378 pokladniček
2014 - 1 580 948 Kč, 387 pokladniček