„Traktory, a vlastně stroje jako takové, mě již od mládí zajímaly. Bylo mi velice líto ve své době naprosto dokonalých strojů, pomocníků člověka, které v přeneseném slova smyslu zůstaly stát a podléhaly rzi," vrací se Valenta ve vzpomínkách do minulosti. Jeho vášeň začala naprosto nepromyšleně a nevinně. „A to přáním koupit a zachránit stabilní spalovací motor, který dříve poháněl mlátičku, šrotovací stroj či pilu na dřevo. Podařilo se mi ho oživit a vrátit mu původní lesk a slávu," dodává.

Pak se dozvěděl o starém nepojízdném traktoru z doby první republiky. „Dlouho jsem chodil za jeho majitelem, zda by mi ho neprodal. Ten o tom ale nechtěl moc slyšet, protože i pro něj měl stroj své kouzlo. Byl však chovatelem králíků a právě přes ušáky jsem se dostal ke koupi," směje se.

Následovaly měsíce oprav, shánění a vyrábění dílů, setkávání s rádci a odborníky z řad pamětníků a navazování kontaktů s podobně smýšlejícími lidmi. „To už jsem v tom lítal naplno. Otevřel se mi svět jiných časů, už jsem nemohl ignorovat jakýkoliv chátrající technický stroj či historicky zajímavou věc, která se nacházela v okolí," pokračuje.

Jeho sbírka se tedy začala rozšiřovat. V současné době v ní má klenoty jako například traktory, vojenský terénní automobil, historická kola, a především motorky, které ho od mládí přitahovaly nejvíce. Vše je plně funkční a čas od času stroje pro radost svou i ostatních přátel představuje na veřejnosti. „Propaguji a sbírám stroje vyrobené v naší republice. Podporuji práci a šikovnost Čechů, kteří stroje stvořili a uvedli do provozu. Pomohli celé republice posunout se dál," vysvětluje.

Karel Valenta začal postupně ke své zálibě vést i manželku Zdeňku a dcery Lucii a Zuzanu. Důležitý zlom nastal před osmi lety, kdy se Valentovi vydali do Biskupic na akci Biskupické kaléšek. Tam se mimo jiné schází nadšenci na starých bicyklech. Toto spolu s atmosférou Zdeňku s dcerami uchvátilo natolik, že další rok již přijela celá rodina na historických kolech oděna do dobového oblečení. „Zaměřujeme se na třicátá léta, protože z tohoto období máme kola," vysvětluje čtyřicetiletá Zdeňka Valentová.

S dcerami, kterým je patnáct a osmnáct let, tak začali Karel i Zdeňka jezdit na nejrůznější akce, na kterých se setkávají stejní nadšenci. „Jezdíme například do Luhačovic, Vysokého Mýta, Velké Bíteše, Žďánice, Brna nebo právě do Biskupic. Jedná se o úžasné akce, kde se sejdou lidé z celé republiky," dodává Zdeňka s tím, že kam je to možné, dojedou přímo na historických kolech. Na větší vzdálenosti použijí na přepravu kol auto.

Mezi stejnými fandy si rodina našla spoustu přátel. „Kamarádi za mnou jezdí. Vyměňujeme si díly, zkušenosti, technickou dokumentaci a radíme se o opravách," dodává Valenta.

KRISTÝNA ŽIVNÁ