O případu před časem jako první informoval Blanenský deník Rovnost. Podle jeho zjištění není řízení na stavebním úřadu stále ještě uzavřené. Zástupci města však dali dosud černé stavbě zelenou. „Biketrialisté začali stavět přístřešek na pozemcích města bez příslušných povolení. Víme o tom. Že si je nezajistili, je ovšem jejich chyba," řekl blanenský místostarosta Jiří Crha.

Dodal, že radnice proti přístřešku nic nemá. „S jeho vybudováním bychom neměli problém předtím ani nyní. Z našeho pohledu tam není nic zásadního, proč bychom ho nepovolili. Stavební úřad po nás chtěl stanovisko jako vlastníka pozemků. Dodatečně jsme upravili smlouvy o výpůjčce pozemků se sportovním oddílem a budování staveb v dané lokalitě. Přístřešek jsme biketrialistům povolili. Jak to nakonec ale dopadne u stavebního úřadu, nevím," poznamenal Jiří Crha.

Vedoucí blanenského stavebního odboru Petra Reisiglová uvedla, že biketrialisté ještě nedodali všechny potřebné dokumenty. „Mají na to čas do třiadvacátého května. Ještě tady od nich nemáme například dokumenty k vlastnictví pozemků. V tuto chvíli nemohu předjímat, jak řízení dopadne," řekla Reisiglová s tím, že sportovci uznali chybu. Požádali o dodatečné povolení stavby a snaží se dát celou záležitost do pořádku.

V čele blanenského bike-
trialového oddílu stojí od loňského roku několikanásobný mistr světa a český reprezentant Václav Kolář. Podle něj klubu aktuálně hrozí asi třicetitisícová pokuta. „Udělali jsme velkou chybu, to nepopírám, měli jsme to nahlásit předem. Původně neměl být přístřešek tak velký. Teď se to snažíme napravit. Všechny potřebné dokumenty dodáme. V tom nevidíme problém. Vyjádření od hasičů, hygieny, projekt od tesaře máme. Teď jsme upravovali a doplňovali smlouvy s městem a vše už by mělo být v pořádku," upřesnil Kolář.

Podle něj tlačil biketrialisty čas a chtěli mít část překážek co nejdříve pod střechou. „Práce na přístřešku nyní stojí. Doufáme, že nám ho stavební úřad dodatečně povolí. Nejsou tam hotová okna a není dodělaná střecha. Využijeme ho hlavně v zimě, kdy se venku nedá trénovat. Teď se soustředíme na rozmístění překážek venku a jejich úpravu před mistrovstvím republiky, které se v našem trial parku pojede v květnu," dodal Kolář s tím, že celý areál chtějí mít Blanenští hotový do konce letošního roku.

Na černou stavbu, která je dlouhá asi dvacet metrů a má několik metrů na výšku, úřady upozornil Adam Borek z Blanska, který s partou parkouristů a freerunistů před lety do trial parku chodil také. Po změně vedení v biketrialovém oddílu však přestal. „Trénovali jsme tam s biketrialisty delší dobu společně. Poté se všechno v oddílu začalo vyostřovat. Lidé z nového vedení tvrdili, že vše pojede podle pravidel, stanov a nic se nebude obcházet. Jenže nás pak biketrialisté v podstatě z areálu vyštípali. Ani od něj už nemáme klíče. Připadne mi to na hlavu postavené. Je tam nepovolená dřevěná stavba takových rozměrů, kde mají trénovat děti," řekl před časem Blanenskému deníku Rovnost Borek s tím, že to celé vnímá jako nefér jednání a proto věc oznámil na úřadě.

Starý spor

Kolář to vidí úplně jinak, ale nechtěl to příliš komentovat. „Je to starý spor a do novin už to nechci rozmazávat. S parkouristy jsme se snažili rozumně domluvit na určitých pravidlech v trial parku, která nerespektovali. Nakonec jsme se rozešli ve zlém. Ale rozhodně jsme nikoho z trial parku nevyštípali. Je to o to nepříjemnější, že někteří z parkouristů jsou moji kamarádi," dodal.

V zimě a ve špatném počasí trénují blanenští jezdci na překážkách v pronajaté hale v ulici Svatopluka Čecha. „V oddílu jezdí asi patnáct dětí a několik starších jezdců. Máme sice na zimu pronajaté prostory, ale chtěli jsme mít něco vlastního pod střechou v trial parku. Snažíme se, stojí nás to všechno spoustu času a úsilí a pořád mi připadne, že nám bývalé vedení oddílu a další lidé, se kterými jsme se nerozešli v dobrém, hází klacky pod nohy. A jitří staré spory," poznamenal už dříve Kolář.