Dobrovolníci v kostýmech Kašparů, Melicharů a Baltazarů letos vybírají ve Tříkrálové sbírce dary pod mottem „Sami zvládneme tak málo, ale když se spojíme, zvládneme cokoli“.

Podle koordinátorky Tříkrálové sbírky na Blanensku Anny Balákové chodí koledníci asi ve stovce obcí, což jsou téměř všechna města a vesnice v okrese. „Celkem tam koleduje dvě stě dvaadevadesát skupinek s pokladničkami. Nově pořádáme sbírku ve Velkých Opatovicích, kde ji v minulosti organizovala olomoucká arcidiecéze. Protože ve městě nyní zřizujeme pečovatelskou službu, domluvili jsme, že tam budeme pořádat i Tříkrálovou sbírku,“ uvedla Baláková.

Už devatenáct let obléká vždy začátkem ledna kostým Baltazara Ivo Dvořák z Blanska. „S kamarády Janem Sedlákem alias Kašparem a Karlem Pokorným neboli Melicharem jsme začali chodit po známých a postupně se to rozrostlo. Před deseti lety jsme začali koledovat pro charitu. Nyní tak obcházíme i různé úřady, chodíme třeba i za starostkou Blanska,“ popsal Dvořák. Většinou je lidé vidí rádi, ale prý je neodradí ani nepřívětivá reakce. „Pak jdeme prostě dál. Jsme rádi, že děláme něco, co pomůže potřebným lidem,“ doplnil Dvořák, který si kvůli Tříkrálové sbírkce bere i dovolenou.

Loni poprvé v desetileté historii Tříkrálové sbírky přesáhl výtěžek na Blanensku částku jednoho milionu korun. „Samozřejmě si uvědomujeme, že je krize, takže možná lidé nebudou moct dát tolik. Ale výtěžek není to nejdůležitější. Tím je nasazení dobrovolníků a jejich ochota pomáhat druhým,“ míní Baláková.

Z darů od lidí letos v blanenské charitě plánují podpořit nový projekt domácí hospicové péče, krizové služby, pořídit kompenzační a rehablitační pomůcky či podpořit další drobnou pomoc potřebným. Loňský výtěžek putoval například do stavby a dovybavení stacionáře Emanuel v Boskovicích či podpory pracovní terapie ve středisku Pěkná modrá v Doubravici nad Svitavou.

Ti, kdo by chtěli přispět, ale koledníky nepotkají, mohou svůj dar přinést do jedné ze čtyř zapečetěných pokladniček v Blansku – do charitního střediska na Sadové, do klubu Ratolest na Sladkovského 2b, do nízkoprahového centra na Sadové 2 nebo do do Domu sociální intervence Okno dokořán na Komenského 19.