Už v pátek 11. června si na zdravotní potíže stěžovalo na tři desítky lidí. Následně benešovští hygienici zjistili příčinu alarmujícího stavu. Za vším stojí infekce způsobená norovirem.

„Nejednalo se o jeho přenos z jídla ve školní jídelně, ale původcem byla nemocná osoba,“ uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Domácí sirupy z květů a plodů se staly hitem.
Smrkáček na rýmu, jitrocel na kašel. Domácí sirupy lidi baví i léčí

Zdravotní problémy se po nákaze projevují poměrně rychle a postupně odeznívají do tří dnů.

Benešovští hygienici podle Dany Šalamunové ve školách nastolili protiepidemická opatření spočívající v důsledné hygieně rukou. Nakažení, u nichž se příznaky už projevili, zůstali doma.

Ilustrační foto
České děti jsou tlusté. Pandemie koronaviru dlouhodobý trend ještě posílila

Situaci neberou na lehkou váhu ani zřizovatelé základní a střední školy, město Benešov a Středočeský kraj. Oba subjekty spolupracují dál s krajskou hygienickou stanicí.

Obtíže byly na jednom místě
Akutní zažívací obtíže u některých dětí i zaměstnanců z Základní školy v Dukelské ulici a Gymnázia Benešov, které se vyskytly poprvé v pátek 11. června, se týkají jen těchto dvou škol. Nedopatřením se v textu objevila i zmínka o Školní jídelně v Jiráskově ulici. Tam ale žádné problémy hlášeny nejsou. Za záměnu se omlouváme. Asi 30 lidí se podle krajské hygienické stanice nenakazilo norovirem z jídla ve školní jídelně Dukelská, ale po styku s nemocným člověkem. Noronavirus způsobuje nevolnost, zvracení a průjem.