Z budovy mateřské školky v Třebětíně opadávala omítka a dovnitř táhlo okny. Vedení Letovic, jejichž částí Třebětín je, se podařilo sehnat dotace na opravy. Dělníci je v těchto dnech dokončují. Na radnici však přistála petice s asi šedesátkou podpisů nespokojených lidí. Ti chtějí vybojovat původní historickou podobu školky. Ta je stará necelých sto let.

Na fasádě u hlavního vchodu zbyly ozdoby a vlevo ode dveří ze školy vybíhala terasa se zábradlím. Takovou podobu školy si uchoval v paměti jeden z Třebětínských. „Na školku jsem koukal čtyřicet let, dokonce jsem tam chodíval. Na terasu vedly z domu dveře a děti si tam hrály. Dělníci teď ale terasu zničili. Zbylé ozdoby otloukli a zdi obložili polystyrénem,“ mrzí muže, který si nepřál zveřejnit své jméno. Není zastáncem obklopování domů polystyrenem a rád by zachoval původní tvář školy. „Budova ale zřejmě údržbu potřebovala,“ podotkl.

O petici se doslechla i ředitelka třebětínské mateřské školy Lenka Nováková. Do rukou se jí ale několik listů papíru nedostalo. „Fasádu nad okny v prvním patře dřív zdobily štuky. Když jsem do školky nastoupila, už tam chyběly a to, co z nich zbylo, bylo poničené. Dělníci je tedy otloukli, což je škoda. Budova už nebude vypadat na svých téměř sto let,“ míní ředitelka a upozornila, že na druhou stranu škola opravu nutně potřebovala. Byla totiž v dezolátním stavu. „Ze všech stran budovy opadávala omítka a uvnitř byla zima, protože tam táhlo okny. Přestože stavba sedá a na jejích zdech se objevují praskliny, podle statika není v havarijním stavu. Byla by to však otázka krátkého času,“ upozornila Nováková.

Podle ní budou ve škole vyměněna okna. Budou připomínat ta z minulosti. Fasádu zase rozzáří původní barva, naoranžovělá. Ze zdi nad okny měly čnít stříšky, z této vize však sešlo.

Štuky nebudou

Podle místostarosty Letovic Radka Procházky lidem vadí, že nebudou na školce obnoveny štuky. „Už loni jsme lidem ukázali návrh, jak bude budova vypadat po opravě. Tehdy uvažovali nad peticí. Poté, co před pár dny uviděli dělníky, jak školku obkládají polystyrenem, dostali obavu, že bude připomínat bytový dům, a petici skutečně napsali. Podepsalo ji asi šedesát lidí,“ uvedl Procházka.

Radní lidem vyhovět nemohou. Práce totiž finišují, navíc je z velké části zaplatí dotace ze státního fondu. „Oprava školky bude stát zhruba tři miliony korun. Pokud bychom měli na fasádě obnovit štuky, zaplatili bychom o dva miliony víc. Navíc na těch pár dobových fotografií, které máme, není celá výzdoba fasády vidět. Mohl by tak vzniknout paskvil,“ zdůvodnil místostarosta a upozornil i na to, že historickou tvář školy výrazně poškodily necitlivé zásahy v sedmdesátých letech minulého století. Původní střechu vystřídala střecha plechová, stavaři tehdy provedli také jiné členění oken.

Nynější rekonstrukci konzultovali stavaři s brněnským architektem Dušanem Vostřejžem. Podle něj fasáda budovy hladká nebude. „Výzdoba bude částečně obnovená, třeba vodorovná římsa oddělující patro od přízemí či šambrány kolem oken. Štuková výzdoba by vyšla příliš draho. Přestože třebětínská školka nebude po opravě vypadat jako starodávný dům, dělat štuky z polystyrénových profilů a ne tradičním způsobem, by byla pouhá hra na historii,“ sdělil Vostrejž s tím, že se zateplováním se bohužel ztrácí kouzlo staré architektury, to se podřizuje funkci. V případě této školky by se navíc nově vytvořené štuky nepodobaly těm původním.