Starosta Lažan se rozhodl problém nadměrného hluku u silnice 1/43 začít řešit. Stavba silnice R43, která by obci výrazně ulehčila, je totiž v nedohlednu. „Limity hluku tady máme překročeny určitě. Po ředitelství silnic a dálnic budeme požadovat plastová okna a v jedné části obce menší protihlukovou stěnu,“ sdělil Vlastislav Hemzal.

Krajská hygienická stanice v Lažanech měřila hluk nedávno. „Výsledky měření prokázaly překročení limitů hluku a s provozovatelem bude zahájeno správní řízení,“ uvedla Dana Artimová z Blanenské hygienické stanice.

I podle Anny Žádníkové z krajské hygieny je stížností na hluk u této silnice hodně. V takových případech žádá provozovatel komunikace, v tomto případě ředitelství silnic a dálnic, o výjimku. Pokud ji hygiena udělí, musí provozovatel navrhnout, jak bude situaci s hlukem řešit.

I když jsou na průtazích Lipůvkou a Lažanami problémy už několik let, o podobnou výjimku bude ředitelství silnic a dálnic žádat až nyní. „Výsledky měření jsme už obdrželi. A návrh protihlukových opatření dostanu tento týden. Odhlučňující stěny do této lokality moc umístit nejdou, pravděpodobně tam budeme lidem vyměňovat okna za plastová. Spolu s tím budeme žádat o výjimku,“ popsala další postup úřadu Anna Zavadilová.

Nárust dopravy a zavedení mýtných bran na dálnici celou situaci ještě zjoršuje. „Rok od roku nám to tady jezdí víc, zlobí se starostka Lipůvky. A do boje se pustili i Lažany. „Poslední dva tři roky výrazně vzrostla doprava. Kamiónů nám tu jezdí o sto procent víc,“ myslí si Hemzal.

Pokud ředitelství silnic a dálnic vyčlení peníze na protihluková opatření u Lažan a Lipůvky už v rozpočtu na příští rok, mohli by se lidé nových oken dočkat do roka. „Je to složitý proces. Musíme vybrat firmu, která okna vymění, podepsat smlouvu s vlastníky domů, vyjednat podmínky s družstvy. S vlastní výměnou bychom mohli začít na konci příštího roku,“ vysvětlila Zavadilová.

Ředitelství silnic a dálnic nyní hrozí pokuta až dva miliony korun. „Nějaké sankce nám hrozí, budeme to řešit s právníky,“ doplnila Zavadilová.

Na nedostatečnou ochranu před hlukem upozornil ve své tiskové zprávě i ombudsman Otakar Motejl. „Vlastníci a správci komunikací proto spoléhají na prodlužování výjimek a přijetí opatření odkládají,“ píše se ve zprávě.

S tím nesouhlasí krajská hygienická stanice. „My bojujeme o každý decibel. Ale mnohdy se na pokutách vyberou peníze, které jdou ze státní pokladny opět k státu,“ myslí si Žádníková.

Petra Havlíková