Až padesát traktorů a dalších zemědělských strojů v pondělí v devět hodin ráno vyrazí na protestní jízdu po silnici I/43. Blanenští zemědělci zpomalením dopravy na nejfrekventovanějším tahu v okrese tak vyjádří svou nespokojenost se situací kolem cen mléka a masa. Jedna část kolony pojede z Bořitova směrem na Letovice, druhá z Letovic na Bořitov. Zpomalovat dopravu budou zemědělci až do jedenácti hodin.

„Chceme vyjádřit nespokojenost s nízkou výkupní cenou mléka. Ta se nezměnila už víc než půl roku. Každý měsíc tak proděláváme nemalé peníze, finanční rezervy na boj s krizí už jsme téměř vyčerpali. Pokud se tato situace rychle nezmění, hrozí nám, že budeme muset zemědělská družstva prostě zavřít,“ přiblížil motivy protestujících zemědělců předseda představenstva Agrární komory Blansko Kamil Vystavěl.

Podle něj je nejvyšší čas, aby česká vláda podnikla kroky na záchranu krachujících agropodniků. „Jsme také daňovými poplatníky. Už jsme na kritickou situaci zkoušeli upozornit několikrát pokojnými prostředky, ale nikdo nás neposlouchal. Omezení dopravy na silnici I/43 je pro nás krajním řešením. Chceme na tuto situaci také upozornit obyčejné lidi. Ti totiž častou jdou do obchodu, koupí si v akci mléko a netuší, co všechno se kolem toho děje,“ dodal Vystavěl.

Na kolonu traktorů už se připravují také blanenští dopravní policisté. Protest zemědělců by tak měl ze vzduchu sledovat i policejní vrtulník. „Na prostest jsme připraveni. Zemědělci slíbili, že nebudou dopravu zbytečně omezovat. Ze strany policie půjde o opatření pro případ, že by došlo k omezení provozu,“ vysvětlil šéf blanenské dopravky Martin Zajíček.

Jestli se ale zemědělcům podaří vyvolat debatu o výkupních cenách mléka, zatím není jasné. Podle Jaroslava Borka z blanenské Agentury pro zemědělství a venkov, která zprostředkovává komunikaci místních zemědělců s ministerstvem zemědělství, tato demonstrace víc peněz do zemědělství na Blanensku nepřinese.

„Je pravda, že výkupní ceny masa a mléka jsou neúnosné. Takový protest má určitý smysl v tom, že na situaci upozorní občany. Na vývoj výkupních cen mít ale vliv nebude. Podobná situace je totiž v celé Evropě. Nákupní ceny masa a mléka diktuje trh, tedy víc než na vládě to záleží na odběratelích,“ řekl Borek.

Podle Vystavěla mají agropodniky v jiných koutech Evropy výrazně větší podporu. Zároveň dodal, že věří, že politické špičky svůj postoj změní. „Doufám, že po protestu s námi začnou zástupci vlády jednat. Současná cena za litr mléka se pohybuje kolem pěti korun padesáti haléřů.

Naším požadavkem je, aby odběratelé vykupovali mléko za devět korun padesát. Pokud nebudou naše požadavky vyslyšeny, budeme muset nechat porazit krávy, propustit zaměstnance a úplně skončit. Možností je také zorganizovat ještě silnější formu protestu,“ uzavřel Vystavěl.