Výlov začal v sobotním mlhavém ránu, kdy se u vod Olšovce sešlo třicet rybářů. „Rybník však musíme nastrojit už předtím. Vypouštíme jej, aby se voda stáhla k baště. V pátek nachystáme kádě, sítě a veškeré nádobíčko, které je k rybolovu potřebné,“ nastínil zákulisí výlovu pořadatel Leoš Blažek.

Lidé si tak o víkendu mohli v Jedovnicích koupit i ochutnat okouna, tolstolobika, amura, lína, candáta, štiku, sumce a kapra. Právě kaprů proplouvá Olšovcem nejvíce. „Kvůli odbahnění nesmíme ryby přikrmovat. Proto žijí z toho, co najdou v rybníku. Jejich maso je pak zdravé,“ sdělil Blažek.

Podle něj se letos rybáři nadřeli více. V části Jedovnic totiž došlo k výpadku elektrické energie. „Nejel nám tedy výtah, který vyváží ryby na stánky. To vše jsme museli dělat ručně,“ dodal Blažek s tím, že v neděli museli pořadatelé zavřít parkoviště. Bylo přeplněné.

Z kádě na váhu rovnal ryby Josef Kocman. Ten dosud nevynechal ani jediný výlov. Na kontě tak má nejméně pětatřicet ročníků. „Letos bylo ryb dost. V sobotu jsme chytili osmikilové kapry a dokonce metr dlouhou štiku,“ pokračoval porybný Kocman.

Přesto konkuruje Olšovci zajímavým úlovkem budkovanský rybník. Minulý týden tam totiž rybáři chytli želvu. „Narazili jsme na ni už potřetí. Vždycky ji pustíme zpátky a za rok zase koukáme, jak vyrostla,“ pousměje se Kocman a roztahuje ruce co do její velikosti.

Jedovničtí rybáři vyráží na zátah s pětadvaceti­metrovou sítí. S bohatým úlovkem pak zamíří na lodičkách ke kádišti. Tam ryby vyberou ze sítě a prodají je. Ne všechny kousky však přijdou při výlovu Olšovce o život. „Ty, které nedorostly, pak ukládáme do horních rybníků,“ podotkl Kocman.

U vypuštěného Olšovce postával i Jindřich Cicálek z Brna. „Přilákal nás sem rybolov. Chceme si tu koupit kapra na Vánoce. Zarazilo mě ale, že je tu spousta vietnamských stánků s oblečením. Jako by z akce dělali pouťovou atrakci, a to nemá s výlovem příliš společného,“ podělil se o své zážitky Cicálek.

Přesto do Jedovnic zavítaly desítky tisíc výletníků. „Pozorujeme, že každým rokem akce přiláká víc lidí. Výlov je neodmyslitelně spjatý s Jedovnicemi,“ myslí si starosta Jaroslav Šíbl.

Kromě rybích specialit si lidé mohli vychutnat také vystoupení skupiny Olšověnka nebo zpěv a hru na flétnu indiánských umělců. Výlov jako každý rok okořenil také jarmark. Děti se vydováděly na kolotočích nebo v sedle poníka.