Z prvotních nashromážděných dat v terénu označili meteorologové podle takzvané Fujitovy stupnice jeho sílu jako nejslabší. Na úrovni IF0. Nejsilnější má hodnotu IF5. „Tornádo se pohybovalo na území, kde jsou z velké části pole. Protože nebylo tak silné, nejsou tam vidět škody. V tuto chvíli nevíme, zda prošlo celou touto lokalitou nebo se země dotklo jen na několika místech. Délka zasaženého území se už ale zřejmě nezmění. Podrobnější výstup z nashromážděných dat budeme mít v příštích dnech,“ řekl v úterý Deníku Rovnost Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Před třinácti lety se na Blanensku tornádo prohnalo bezmála dvoutisícovou Olešnicí. Na konci srpna vyvracelo stromy a poničilo střechy na domech. Škody místní vyčíslili na desítky tisíc korun. Větrný vír se podle tehdejšího starosty Zdeňka Peši zformoval vpodvečer na okraji bouřky. Objevil se na zahradě kulturního domu, kde poškodil střechu a zasáhl okraj obce. „V části Dolní Vejpustek pak zmuchlal plechovou střechu a strhl tašky na dalších domech. Pak zmizel v polích. Postupně rozlomil a vyvrátil několik stromů,“ popsal před časem větrnou smršť Peša.

Škody, které bouřka napáchala v pátek 31. března nedaleko Letovic na Blanensku. Foto: poskytly Hasiči Letovice,  Jitka Dostálová, Daniela Prudká
VIDEO: První letošní tornádo řádilo u Letovic. Podívejte, jakou napáchalo spoušť

O osm let dříve postihla městečko fatálnější přírodní pohroma, blesková povodeň. Olešnici zasáhla 15. července 2002. Vyplavila 113 trvale obydlených domů, z toho pětadvacet bylo vážně poškozeno. V sousedním Crhově a Hodoníně při povodni zemřely dvě ženy. Škody se vyšplhaly k padesáti milionům korun.