Půjde vůbec o první takovou stavbu na Blanensku. Se dvěma několikapatrovými věžemi. „V první etapě dělníci postaví první ze dvou věží a základy druhé. To je sto dvacet parkovacích míst. Dohromady je jich navženo až tři sta,“ upřesnil rozsah prací Deník Rovnost adamovský místostarosta Jiří Němec.

Dodal, že město se musí při výstavbě spolehnout na vlastní zdroje. Dotace na podobný projekt podle jeho slov vypsaná nebyla. Na termínovaných vkladech má Adamov odložených pětatřicet milionů, deset odloží letos a stejnou částku příští rok. Na finální práce si vzalo úvěr s limitem třicet milionů korun.

Parkovací dům v Adamově? Zastupitelé schválili úvěr na stavbu. V první etapě má na pozemcích města vzniknout 120 parkovacích míst.
Parkovací dům v Adamově? Zastupitelé schválili úvěr na stavbu

Stání v parkovacím domě bude zpoplatněné. Zatím ale není jasné v jaké výši. Vedení města však nastínilo, že většina míst bude za symbolický poplatek, který pokryje například případné pořízení čipových karet, a také energie. „Tuto diskuzi otevřeme v průběhu roku,“ dodal Němec.

V sousedním Blansku letos počítají s okleštěnější částkou na investice než v předchozích letech. Vyhradili na ně v rozpočtu 121 milionů. „Mezi nejvýznamnější investiční akce, které letos plánujeme, patří dokončení budovy Zámek 3 v blanenském podzámčí za bezmála dvaadvacet milionů korun,“ uvedl starosta Jiří Crha.

V Lysicích pokračuje obnova zámecké zahrady

Do nových prostor se z nedalekého zámku přesune administrativa Muzea Blanenska a částečně také aktivity Základní umělecké školy Blansko. Muzeum nové prostory využije převážně jako kanceláře pro administrativní činnost. Základní umělecká škola do objektu přesune výtvarný obor. V přízemí umístí keramickou část a v podkroví výtvarné ateliéry.

Ve druhém největším městě na Blanensku, dvanáctitisícových Boskovicích, zařadili do letošního rozpočtu téměř čtyřicet milionů korun na start výstavby nové knihovny a komunitního centra. Ta má vzniknout na místě objektu bývalého obchodního domu v centru města v ulici Kapitána Jaroše. Odhad nákladů je kolem 200 milionů korun. Klíčové pro velmi nákladný projekt je ale získání dotace. „Stavební povolení v tuto chvíli ještě nemáme. Projekt řada místních připomínkovala a upravoval se,“ řekl místostarosta Lukáš Holík.

Předáno. Dětská léčebna v Ostrově u Macochy je hotová. Čeká na montáž a instalaci vybavení. Fungovat má od března.
Předáno. Dětská léčebna v Ostrově u Macochy je hotová, děti přivítá v březnu

V Lysicích pak pokračuje rozsáhlá obnova zámecké zahrady a zahradnictví za bezmála 180 milionů korun. Odstartovala na podzim roku 2021. První turisté se do nové zahrady podívají až příští rok na jaře. „Vše se zatím stíhá a je v mírném předstihu. Hotové jsou téměř všechny zemní práce, inženýrské sítě a máme zasklený horní skleník. V únoru se bude dodělávat střecha fíkovny včetně posuvného zařízení. Naplno běží také restaurátorské práce a příprava na zahradnické zásahy,“ sdělila kastelánka Státního zámku Lysice Martina Rudolfová.

Úpravy mají jedinečné a turisticky atraktivní lokalitě vrátit podobu z konce devatenáctého století. Začaly loni na podzim. První turisté se do ní podívají až v roce 2024. Zámek v Lysicích je od roku 2002 národní kulturní památkou. Ročně ho navštíví přes třicet tisíc turistů.

V Ostrově u Macochy je téměř hotová nová dětská léčebna se speleoterapií. V následujících měsících přijde na řadu montáž s instalací vybavení. V provozu by měla být začátkem března. Komplex několika moderních budov za 196 milionů korun nahradil na okraji městyse původní objekt, který fungoval u tamní základní školy čtyřicet let. Na pokrytí nákladů při výstavbě nové léčebny využil Jihomoravský kraj úvěr od Evropské investiční banky.

Slavnostní otevření rekonstruované železniční trati mezi Brnem a Blanskem.
Trať mezi Adamovem a Blanskem z výšky: takto vypadala krátce před zprovozněním

Nová léčebna stojí poblíž Císařské jeskyně v Moravském krasu. Příznivé klima jeskyně využívá pro léčbu pacientů od čtyř do osmnácti let s astmatem, alergiemi, záněty dýchacích cest a atopickým ekzémem. „Dětská léčebna v Ostrově u Macochy je jediným pracovištěm v celé České republice, které využívá pro speleoterapii krasovou jeskyni. Jsem rád, že se tento léčebný projekt, který pomáhá dětem zlepšit jejich život, podařilo dotáhnout do konce. První pacienti by se v nové léčebně měli zabydlet na začátku března,“ informoval jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Do ostrovské léčebny jezdila před více než pětatřiceti lety jako školačka například Blanka Mikešová, která nyní žije s rodinou v Adamově. „Pobyt v léčebně a jeskyní klima mi moc pomohly. Naučila jsem se správně dýchat. Měla jsem astma a alergie. Už tehdy se mluvilo o tom, že je léčebna v provizorních prostorách a postaví se blíž k jeskyni. Děti i personál si nové zázemí zaslouží,“ řekla žena.