Oblíbený farář odešel na Velký pátek večer a je pohřbený na křtinském hřbitově. Jeho památku připomíná pamětní deska v tamním barokním kostele, který je označován jako Perla Moravy. „V neděli jsme na pana Prnku, jeho čtyřicet let služby ve Křtinách a otevřené srdce, spolu s farníky vzpomenuli při mši svaté. Přišlo více než sto lidí. A další chodí na hřbitov. Zapalují svíčky a přinášejí mu na hrob květiny. Je vidět, že vzpomínka na něj je stále velmi živá,“ řekl dočasný administrátor křtinské farnosti Metoděj Ján Lajčák.

Emeritní farář Tomáš Prnka byl velmi skromný člověk, který značnou část svého života spojil se Křtinami.
Prnka: Sebekrásnější kostel je bez lidí k ničemu. Vím to od první mše

S kyticí se na Prnkův hrob v den výročí jeho úmrtí vypraví také křtinští úředníci. „Co se mi vybaví při vzpomínce na pana Prnku jako první? Jeho věčný úsměv, vlídný lidský přístup a neuvěřitelná energie,“ uvedl křtinský starosta František Novotný.

O víkendu i v půli týdne. Unikátní zvonohra rozeznívá Křtiny.
VIDEO: O víkendu i v půli týdne. Unikátní zvonohra rozeznívá Křtiny

Rodák z Uhřic na Hodonínsku přišel do Křtin v roce 1973. A dostal nelehký úkol. Pokusit se postupně nechat opravit barokní křtinský chrám, kostel Jména Panny Marie. Už před prvními Vánocemi v roce 1973 domlouval klempíře v Kroměříži na opravu střechy a práce postupně přibývalo.

„Docela se mi hodily zkušenosti z galejí u pétépáků. Vidíte. Nakonec je vše zlé na něco dobré. Myslím, že za těch skoro čtyřicet let se nám podařilo chrám docela slušně opravit. Snažili jsme se také oživit myšlenku na dostavění ambitů a kaple svatého Josefa podle původních Santiniho plánů. Podařilo se nám získat pozemky, ale na projekt chybí peníze. Jednalo by se o desítky milionů. Já už se toho zřejmě nedožiji. Škoda, bylo by to takové pěkné završení mé životní cesty,“ zavzpomínal v rozhovoru pro Deník Rovnost krátce před svou smrtí Prnka.

Symbolických třiatřicet. A každý nese jméno některého ze světců. Tolik zvonů má unikátní křtinská zvonohra v kostele Jména Panny Marie.
VIDEO: Perla Moravy ve Křtinách má unikátní zvonohru s třiatřiceti zvony

Křtiny jsou známým mariánským poutním místem, kam každý rok dorazí tisíce lidí. Zvonohra je unikátní i v evropském měřítku.