„Je skvělé, že filmaři přijeli i do Boskovic, na dokument se určitě podívám. Osobnost pana Špidlíka je mi blízká, babička se s ním dobře znala," řekla Martina Oujeská z Boskovic.

Dokument natáčejí autoři Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristina Studničková, kteří se starají i o scénář, režii a zvuk. Společně s místostarostkou Boskovic Jaromírou Vítkovou v úterý odpoledne jezdili po místech nějak spjatých s kardinálem. „Natočili Špidlíkův rodný dům na Bělské ulici, školku, kterou navštěvoval, boskovické gymnázium, kde studoval, a zámek, na který chodil doučovat. Filmovali i říčku Bělou a panorama Boskovic," uvedla Vítková, která také v dokumentu o kardinálovi mluví.

Štáb dále pokračoval do Olomouce, kde Špidlík dostal čestný doktorát, a na Velehrad, kde je pohřbený. „Dokument bude v televizi uvedený jako součást cyklu Cesty víry. Zaměřujeme se na čtyři Špidlíkovy odkazy. Spirituální, výtvarný, literární a pedagogický," vysvětlil Schmidt.

Autoři točí pro Českou televizi pravidelně. Jejich dílem jsou například i snímky o Cyrilu a Metoději nebo Františku z Assisi. Na film o kardinálovi se diváci můžou těšit devětadvacátého listopadu.

Tomáš Josef kardinál Špidlík za svůj život získal řadu ocenění, přednášel na zahraničních univerzitách a napsal množství knih. Přestože většinu svého života strávil v zahraničí, stále perfektně ovládal češtinu. Uměl více než deset dalších jazyků.

Ačkoli byl duchovní i vědeckou kapacitou, zachoval si pokoru. „Na setkání s ním nikdy nezapomenu. Zprvu jsem nevěděla, jaké to bude se s tímto uznávaným mužem vidět osobně. Ale byl ohromně vstřícný, laskavý a měl smysl pro humor," vzpomíná Vítková.

Místostarostka Boskovic se delší dobu o osobnost Špidlíka zajímá. Se spolkem Orel pořádá výstavy, přednášky nebo besedy. Boskovice mají i korouhev na kardinálovu počest, kterou při tradiční pouti na Velehrad nosí až k jeho hrobce. Na budově boskovického gymnázia visí jeho pamětní deska.

MICHAELA REISIGLOVÁ