Knížku vydanou blanenským nakladatelstvím Almi pořídí lidé v knihkupectvích už od poloviny května. „Jedná se o osmačtyřicet stran barevných obrázků s textem, které pomáhají rodičům při rozvíjení jemné motoriky u dětí,“ popsal nakladatel Miloš Palatka.

Autorkou knihy je Martina Drijverová, která má na kontě pětašedesát knížek a pohybuje se ve světě televize, rozhlasu i divadla. „Píši pouze pro malé čtenáře. Na internetové diskusi jsem se dozvěděla od maminek postižených dětí, že je nejvíc potřeba rozvíjet jejich jemnou motoriku. Maminky si pak samy vymýšlí nejrůznější způsoby, jak na to. Tak jsem vytvořila postavu Tkaničky Aničky,“ sdělila, co ji vedlo k tomu napsat knihu a praktickou pomůcku v jednom. Tkaničkou navíc mohou děti manipulovat nejrůznějším způsobem.

„Knížka je pro malé zdravé děti, ale i pro starší postižené, které mají s jemnou motorikou problémy. Děti odchází do příběhu s Aničkou, zažívají s ní různá dobrodružství a jsou pak svědky toho, že se může obout a vyrazit do lesa,“ nastínila jednoduchý děj Drijverová s tím, že kromě jemné motoriky si děti rozšíří také slovní zásobu. Obrázky je totiž pobízejí k tomu, aby na ně přímo ukázaly, nebo je přimějí k činnosti. Knihu ilustroval Vojtěch Otčenášek. Autoři ji představí patnáctého května v Praze, kde se uskuteční další ročník akce Svět knihy 2010.