Postupy do ligových soutěží, medaile, poháry. To vše měla na kontě Tělovýchovná jednota ČKD Blansko. Po dvaašedesáti letech činnosti však největší tělovýchovná jednota na Blanensku končí. Bez fanfár, zato ve velkých dluzích.

Právě dluhy začaly blanenským sportovcům v posledních letech postupně lámat vaz. Aktuálně TJ ČKD Blansko dluží podle zjištění Blanenského deníku Rovnost společnosti Služby Blansko bezmála půl milionu korun. Za pronájem sportovišť. Dalšího půl milionu pak městu za nesplacenou půjčku.

Podle vedení jednoty se sportovní organizace dostala v posledních letech do potíží kvůli odlivu sponzorů. „Po problémech Sazky jsme navíc měli prakticky nulovou podporu ze strany Českého svazu tělesné výchovy," uvedl bývalý předseda TJ ČKD Blansko Michal Souček, jenž stál v jejím čele do května loňského roku. Jednota nezvládala platit za energie a později ani za pronájem sportovišť. Dluhovou agónii a neodvratný konec nevyřešilo před dvěma lety ani převedení sportovišť pod správu města. Jen jej oddálilo.

Na nedávné valné hromadě odhlasovali členové TJ ČKD Blansko, která v poslední době měla ve svých oddílech přibližně šest set sportovců, ukončení činnosti. „Jednota nebyla schopna splácet svoje dluhy z minulosti. Bavíme se o období let 2010 a 2011. Valná hromada proto nakonec odsouhlasila ukončení činnosti," uvedl poslední předseda TJ ČKD Blansko Michal Král, který stál v čele jednoty od loňského května. Na svůj post rezignoval letos na konci července.

Na valné hromadě padl návrh na zaplacení mimořádných členských příspěvků. Jeden tisíc korun za dospělého člena a pět set korun pro mládež. Ty by zčásti pomohly umořit dluhy tělovýchovné jednoty. Marně. Návrh neprošel. „Připadlo mi podivné platit za dluhy z minulosti, které jsme neudělali. Náš oddíl měl vše zaplaceno. Návrh na vybrání mimořádných příspěvků jsem proto nepodpořil," řekl jeden ze sportovců, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podle Radka Snopka, šéfa společnosti Služby Blansko, která v roce 2011 převzala do své správy sportoviště několika sportovních jednot ve městě, dluží TJ ČKD Blansko nyní za pronájem sportovišť čtyři sta šedesát pět tisíc korun. „Větší část dluhu, asi tři sta tisíc korun, pochází z roku 2011, kdy město přebralo pod svou správu sportoviště. S vedením jednoty jsme se to snažili vyřešit dva roky. Splátkový kalendář jsme několikrát upravovali," uvedl Snopek.

Marně. Dluh se tělovýchovné jednotě nepodařilo umořit. „Jestli dostaneme peníze zpět? Nevím, jaké kroky podnikne vedení města. Každopádně jednota nemá prakticky žádný majetek," uvedl Snopek.

Jednotě nepomohla ani více než půlmilionová půjčka od města se splatností na deset let. Z té zaplatili sportovci jen nepatrný zlomek. „Provoz sportovišť a fungování jednoty jsme v posledních letech nebyli schopni utáhnout jen z členských příspěvků a z peněz sponzorů. Po pádu Sazky byla navíc podpora ze strany ČSTV více méně nulová," řekl bývalý předseda TJ ČKD Blansko Michal Souček. Ten je v současnosti stále členem výkonného výboru TJ ČKD Blansko.

Souček poukázal na to, že podobné problémy jako TJ ČKD měly i další sportovní jednoty. „Také od sponzorů jsme měli čím dál méně peněz. Dluhy za energie postupně každý rok narůstaly a my jsme se jich nebyli schopni zbavit. Ani když naše sportoviště převzalo město," konstatoval Souček.

Hospodaření jednoty

Vedení města se však nyní zpětně zajímá o hospodaření jednoty v předchozích letech. „Na valné hromadě jsem čekal nějakou analýzu hospodaření. Nic takového jsem tam neslyšel. Naše právní a finanční oddělení nyní zkoumá, jaké máme možnosti dopátrat se něco víc o hospodaření jednoty. Chceme zjistit, zda bylo všechno v pořádku. Samozřejmě nás to zajímá. Dluhy jsou bezmála milion korun. V tuto chvíli ale nemám potřebné informace na to, abych mohl dělat nějaké závěry," řekl starosta Blanska Lubomír Toufar.

Hospodaření jednoty leží řadě blanenských sportovců v žaludku. Otevřeně se však o něm bavit nikdo nechce. Situaci ohledně hospodaření TJ ČKD Blansko neosvětlil ani daňový poradce Marcel Němec z blanenské firmy Amica, která vedla jednotě účetnictví. „O hospodaření jednoty a jejích závazcích vám nic říct nemohu. Jsem vázán mlčenlivostí," řekl Němec.

Někteří ze sportovců se například podivují nad odstupným, které měl údajně dostat bývalý tajemník a zaměstnanec jednoty. V době, kdy jednota počítala každou korunu. Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost se mělo jednat o částku v řádech desetitisíců korun. Další poukazují na to, že vedení jednoty dostalo od města účelovou dotaci několik set tisíc korun na provoz sportovišť, a místo toho ji mělo použít na splacení části dluhů za energie z předchozích let. „Peníze jsme dali na to, na co měly být použity. V našem hospodaření nevidím problém," reagoval bývalý předseda jednoty Souček a současný blanenský zastupitel.

Podle Součka ještě není jasné, jakým způsobem jednota definitivně zanikne a jakým způsobem vypořádá své závazky. „Nemovitý majetek nemáme. Z movitého majetku se jedná o vybavení kanceláří a část vybavení sportovišť. To samozřejmě na umoření dluhů nestačí. O dalším postupu, jak jednota skončí a jak se bude likvidovat, momentálně jednáme," dodal člen výkonného výboru tělovýchovné jednoty Souček.

Tělovýchovná jednota ČKD v datech.

Krach tělocvičné jednoty? Jedeme dál, hlásí nové oddíly

Blansko - Valná hromada Tělovýchovné jednoty ČKD Blansko ohlásila konec činnosti. Krach. Po dvaašedesáti letech. Oddíly sportovní jednoty však pokračují dál. Zakládají občanská sdružení a jsou připraveny na podzim nastoupit do soutěží pod novými názvy. Sportovní fanoušci se tak i nadále mohou těšit například na ligové zápasy blanenských kuželkářů a kuželkářek nebo na ligový stolní tenis.

Zástupci města slíbili, že nově vzniklým oddílům nabídnou zvýhodněnou cenu pronájmu. Za srovnatelných podmínek jako doposud. Sportoviště TJ ČKD Blansko totiž spravuje městská společnost Služby Blansko. „Vychází to přibližně tak, že dvě třetiny z ceny pronájmu sportoviště dotuje město a zbytek platí oddíl. Tento model chceme zachovat," řekl Radek Snopek, šéf společnosti Služby Blansko.

Kuželkáři založili Kuželkářský klub Blansko. Podle předsedy nového klubu Petra Havíře je to krok dopředu. „Situace v TJ ČKD Blansko už byla delší dobu neudržitelná. Reálně nám hrozilo, že kuželna bude kvůli dluhům zavřená. Teď pojedeme sami na sebe. Myslím si, že to bude atraktivnější pro sponzory. Z členských příspěvků, díky sponzorům a také díky podmínkám ze strany města jsme schopni provoz kuželkářského klubu utáhnout," poznamenal Havíř.

Stovky kuželkářů

Od zanikající TJ ČKD Blansko převzal nový oddíl kompletní členskou základnu a soutěže registrovaných kuželkářů. Nově bude zaštiťovat také soutěže amatérů. Okresní podnikovou ligu a Podnikovou ligu ČKD. „Pod nový klub se přesouvá také celý oddíl tělesně postižených sportovců. Dohromady tak budeme mít přes tři stovky sportovců," dodal místopředseda klubu Lukáš Hlavinka.

Pod názvem Klub stolního tenisu Blansko rozehrají na podzim své soutěže také blanenští stolní tenisté. „Založili jsme občanské sdružení. Teď řešíme administrativní záležitosti. Všechno bychom do startu soutěže měli stihnout. Jsme rádi, že město pro oddíl zachová srovnatelné ceny pronájmů jako v předchozím období," řekl manažer blanenského oddílu stolního tenisu Pavel Voráč.

Na podzim bude kromě áčka mužů hrát ligovou soutěž i béčko. „Koupili jsme licenci pro třetí ligu mužů. Zaměříme se také na práci s mládeží," dodal Voráč.

Blanenští florbalisté budou nastupovat jako FBK Atlas Blansko. Založili také občanské sdružení. „Čekáme na potvrzení registrace sdružení od ministerstva. Papírově bychom měli do startu soutěží všechno stihnout. Uvažovali jsme, že přejdeme pod dům dětí a mládeže, ale nakonec jsme založili vlastní sdružení. Bude to pro nás znamenat více administrativy a vedení účetnictví. To za nás dřív dělala jednota. Ale myslím si, že to zvládneme," uvedl šéf florbalového oddílu Martin Pivoda. V sezoně počítá s jedním družstvem mužů a třemi mládežnickými týmy.

Volejbal pod ASK

Vlastní sdružení založili také basketbalisté. Volejbalový oddíl se stěhuje do konkurenční sportovní jednoty ASK Blansko. „Rozhodli jsme se pro toto řešení," řekl předseda volejbalového oddílu Michal Souček. Na podzim však bude hrát v barvách ASK Blansko jen tým volejbalových žaček. Družstva žen a mužů se totiž po předchozí sezoně rozpadla.