1. PŘELOV BUDKOVANU

Kdy? Sobota, 9 až 13.00

Kde? Jedovnice, u rybníka Budkovan

Možnost koupit si čerstvou rybu bude mít v sobotu každý, kdo se vydá k rybníku Budkovan v Jedovnicích. Tamní rybáři ryby z Budkovanu vyloví a převezou je do rybníka Olšovec. Při té příležitosti je nabídnou i k prodeji. „Jarní přelov Budkovanu je tradiční akcí. Ryby odtud převážíme do Olšovce, který je od podzimního výlovu prázdný. Trochu tam ještě dorostou do dalšího výlovu. V Olšovci už je nekrmíme, živí se přirozenou potravou z rybníka," popsal Leoš Blažek ze společnosti Olšovec.

Živé ryby přímo pod rybníkem budou moct lidé koupit v sobotu v době od devíti hodin ráno do jedné odpoledne. „Zájemci si ukážou na rybu, která se jim líbí, a tu si můžou hned odnést. V nabídce budou kapři, amuři, líni, štiky, candáti, okouni, možná i nějaký sumec," doplnil Blažek.

Dostane se podle něj určitě na každého. Podstatně větší zájem o ryby bývá na podzim při výlovu Olšovce. „Chceme ale lidem v regionu nabídnout rybu i na jaře, proto přelov Budkovanu spojujeme i s prodejem," dodal Blažek.

2. KOŠT PÁLENEK

Kdy? Sobota, 15.30

Kde? Veselice, hasičská zbrojnice

Meruňkovice, třešňovice, hruškovice. Kdo vyrobil nejchutnější pálenku? O nejlepší domácí kořalku se bude soutěžit v sobotu v hasičské zbrojnici ve Veselici. Tamní košt pálenek začíná o půl čtvrté odpoledne. Účastníci soutěže musí pořadatelům koštu doručit půl litru vlastní pálenky nejpozději v sobotu mezi druhou a třetí hodinou odpoledne.

3. LEGO TECHNIC SHOW

Kdy? Sobota, 10 až 17.00

Kde? Boskovice, Zámecký skleník

Sedmdesát modelů. Velké kolejiště a dětský koutek. Na to všechno láká jednodenní výstavní show modelů stavebnice Lego. Výstava Lego Technic Show s podtitulem Stroje v pohybu zaplní prostory Zámeckého skleníku v Boskovicích v sobotu. Jde už o čtvrtý ročník. „Návštěvníci se mohou těšit na stroje plné ozubených koleček, převodů, pneumatických pístů, elektronických motorků až po dálkově řízené modely," uvedl Ivo Legner z pořádajících Kulturních zařízení města Boskovice. Otevřeno bude od desíti hodin dopoledne do pěti odpoledne. „Vystavovatelé proženou svoje čtyřkolové nebo pásové výtvory přímo mezi diváky a nabídnou jim je i k vyzkoušení. Návštěvníci si mezi vybranými modely mohou vybrat svého favorita a udělit mu svůj hlas. Ve čtyři hodiny se uskuteční vyhlášení nejlepších tří modelů výstavy," dodal Legner.

4. Z METROPOLITNÍ OPERY

Kdy? Neděle, 17.30

Kde? Blansko, kino

Další přenos z Metropolitní opery v New Yorku nabídne v neděli v půl šesté kino v Blansku. Tentokrát půjde o Offenbachovo fiktivní zpracování života a osudových lásek německého romantického spisovatele E. T. A. Hoffmanna. Pod hudebním vedením Jamese Levinea se v náročné titulní roli představil tenorista Joseph Calleja spolu s Annou Netrebko. Přenos je opatřený českými titulky.

5. MAŠKARNÍ PLES

Kdy? Sobota, 20.00

Kde? Svitávka, sokolovna

V maskách se může na plese vyřádit každý, kdo se v sobotu vydá do Svitávky. V prostorách tamní sokolovny se totiž od osmi hodin večer uskuteční čtrnáctý maškarní ples. Tradičně jej pořádá Ochotnické divadlo Svitávka. Organizátoři pro ples volí každý rok jiné téma. Letos jím je Cesta kolem světa. V sále bude plesajícím vyhrávat kapela Los Cabbanos, na baru pak DJ Sweet.

6. BARVY HUDEBNÍCH SYMBOLŮ

Kdy? Sobota, 14.00

Kde? Boskovice, Galerie Otakara Kubína

Barvy hudebních symbolů je název výstavy maleb Vladimíra Kiseljova, která bude v sobotu ve dvě hodiny odpoledne zahájena v boskovické Galerii Otakara Kubína. Výstavu uvede Jan Bařinka. Součástí vernisáže bude hudebně-malířská performance autora na klasickou hudbu a komentovaná prohlídka výstavy s autorovým výkladem symboliky děl. Malby budou k vidění do pátého dubna.