1. SBOROVÝ HAPPENING

Kdy? Sobota, 17.00

Kde? Boskovice, u synagogy

V sobotu osmého března to bude přesně sedmdesát let ode dne, kdy v koncentračním táboře Osvětim nacisté zavraždili 3 792 lidí. Byla to největší hromadná poprava československých občanů v historii. „Mezi nimi byla i řada lidí, kteří pocházeli z Boskovic a nejbližšího okolí," řekl Jaroslav Bránský, který o osudech Židů z Boskovic napsal několik knih.

Boskovičtí se tak rozhodli zapojit do celonárodního sborového happeningu Pamatuj!, který smutné události druhé světové války připomíná. Happening začne v sobotu v pět hodin odpoledne u boskovické synagogy. „Vystoupí komorní sbor Carpe Diem z Letovic a následovat bude koncert orchestru Základní umělecké školy Boskovice," přiblížila ředitelka Muzea Boskovicka Dagmar Hamalová. Dalším účinkujícím bude hudební kapela Kosher trio. Na úvod zazpívá komorní sbor Carpe Diem židovské písně, které zpívali před sedmdesáti lety lidé, kteří šli na smrt. „Zpívat je budeme hebrejsky. Jsou to písně Hatikva a Shema Yisrael. Zazní také česká národní hymna Kde domov můj," řekl sbormistr komorního sboru Carpe Diem Karel Pecháček.

2. OTUŽILECKÁ SHOW

Kdy? Neděle, 13.30

Kde? Šošůvka, lom

Představa toho, jak se noří do vody chladnější než dvacet stupňů, není pro většinu lidí moc lákavá. Avšak otužilci jsou ve svém živlu, když se teplota vody blíží k nule. A chtějí i ostatním ukázat, že je to příjemná záležitost, která navíc prospívá zdraví. Kdokoliv se o tom může přijít přesvědčit v neděli k lomu v Šošůvce. Od půl druhé odpoledne se tam uskuteční už třetí ročník otužileckého plavání. Svůj sport budou ve vodách lomu zájemcům představovat místní otužilci.

3. DĚTSKÝ KARNEVAL

Kdy? Neděle, 15.00

Kde? Horní Lhota, mateřské centrum

Mateřské a rodinné centrum Hornolhotské maminky pořádá v neděli Velký dětský karneval. Na účastníky akce čekají pohádkové hudební hádanky s Adélou, fašankový průvod, dětská zumba, hry, soutěže a také ceny pro nejlepší masky. Součástí karnevalu bude i malé Plyšákobraní, kde si děti budou moci vybrat hračku a rodiče tak přispět libovolnou částkou do kasičky. Peníze pak organizátoři věnují konkrétním lidem, kteří peníze nutně potřebují.

4. METALOVÝ BENEFIČNÍ KONCERT

Kdy? Sobota, 19.00

Kde? Blansko, klub Rachota

Tříletá Eliška z Blanska má vážné zdravotní problémy. Pomoct jí může speciální rehabilitace, která ale stojí desítky tisíc korun. Rodina se snaží sehnat peníze díky sbírce plastových víček od PET láhví. Nyní mohou zájemci přispět také tím, že zajdou v sobotu na metalový koncert do blanenského klubu Rachota. Koncert je totiž benefiční a výtěžek z něj pořadatelé věnují právě na léčbu pro Elišku. Vystoupí brněnské kapely Arch of Hell, Misty Ways, Final Crisis a místní Muertho. Vstupné je sto korun. Vystupující kapely se vzdaly nároku na honorář.

5. PŘEJEZD KRAJEM POD KOJÁLEM

Kdy? Sobota, 8.00

Kde? Kotvrdovice, před Buffíkem Surfáka

Přejezd Krajem pod Kojálem. Memoriál Arnošta Hrubého. Tradiční akce na běžkách, kterou pravidelně pořádá Klub českých turistů Kotvrdovice. V sobotu se koná už po čtyřiatřicáté. Jenže letos se výletníci do terénu nevydají na lyžích, ale pěšky. „Přejezd na běžkách pořádáme v lednu. Letos ovšem nenapadl sníh. Čekali jsme až do konce února a nakonec jsme běžky odpískali. Půjde se pěšky," řekl za pořadatele akce Jaroslav Sedlák. Start memoriálu Arnošta Hrubého je v sobotu v osm hodin ráno před kotvrdovickým Bufíkem dědy Surfáka naproti tamní restauraci Surf. Příchozí se mohou na pochod přihlásit až do deseti hodin dopoledne. „Připravili jsme dvě trasy. Desetikilometrovou a dvacetikilome­trovou," upřesnil Sedlák.

6. TANEČNÍ SOUTĚŽ

Kdy? Sobota, 9.30

Kde? Kunštát, sportovní hala

Více než tisícovka tanečníků vystoupí v sobotu v kunštátské sportovní hale při mezinárodní taneční soutěži O pohár města Kunštátu. Chystá se tam přijet šestačtyřicet skupin z České i Slovenské republiky. Diváci se mohou těšit na sestavy aerobiku, street dance, show dance, disco dance, mažoretky, parketové kompozice i plesové předtančení. Začátek je v půl desáté a tančit se bude až do večera.