1. DEN VENKOVSKÝCH PÍCEK

Kdy? Sobota, od 11.00

Kde? Senetářov, areál muzea

Den venkovských pícek a šneka Krasíka se v sobotu uskuteční v areálu muzea v Senetářově. Program začne v jedenáct hodin. Příchozí se mohou těšit na soutěž ve vaření kotlíkového guláše, hry či maňáskové divadlo pro děti, vystoupení dechové hudby Olšověnka i dýdžeje Romana BJ. K vidění bude také výstava veteránů motocyklů. Zájemci se na nich budou moct i projet. Chuť i hlad uspokojí různé speciality přímo z pícky – lepníky, langoše, chléb, lokše nebo pečené jehněčí maso.

2. MEDOVÝ JARMARK

Kdy? Sobota, od 13.00

Kde? Sloup, areál kulturního domu

Nejen včelaře a milovníky medu očekávají v sobotu ve Sloupu. Na šestém medovém jarmarku bude kromě medu také kulturní a sportovní program. Návštěvníkům zazpívá třeba Pavel Helan.

Prodej medu a hlavní program začne v jednu hodinu odpoledne. „Na jarmark přijede řada včelařů z Blanenska, kteří tam budou nabízet své výrobky," uvedla organizátorka Andrea Nováková. Lidé si mohou zakoupit také certifikované regionální produkty z Moravského krasu.

Na hlavním pódiu odpoledne vystoupí hudební a taneční skupiny z Blanenska. V areálu kulturního domu se dopoledne uskuteční soutěž hasičů, poté tam budou připravené trampolíny či projížďky v sedle.

Značná část programu se odehraje přímo v kulturním domě. „Místní ženy upečou výrobky z medu, které tam budou vystavené. Návštěvníky čeká i ochutnávka," přiblížila program Nováková. Děti budou mít možnost vyzkoušet si zdobení perníčků. Včelaři a žáci ze včelařského kroužku nachystají v kulturním domě vlastní výstavu a prodej.

Odpoledne startuje i Běh Moravským krasem. Výstavu, která se zabývá padesátiletou historií běhu, zhlédnou lidé také v kulturním domě.

3. HRNČÍŘSKÝ JARMARK

Kdy? Pátek, 18.00, sobota, neděle, od 9.00

Kde? Kunštát, náměstí Krále Jiřího

Dvě stě stánků s keramikou a pestrý kulturní program. Na to mimo jiné opět po roce láká Hrnčířský jarmark v Kunštátě. O víkendu se tam uskuteční už dvaadvacátý ročník.

Přijedou i keramici ze zahraničí. „Představí se čeští hrnčíři, ale i řemeslníci ze Slovenska, Polska, a dokonce ze Slovinska," vyjmenovala pořadatelka Radka Banyaová.

Jarmark zahájí v pátek v šest hodin večer rockový koncert kapely Třetí zuby. V sobotu pak před diváky předstoupí například Kunštátská dechovka, folková skupina Zrcadla či Blue Effect s Radimem Hladíkem. Nebude chybět ani již tradiční koncert Rock&roll Bandu Marcela Woodmana. V neděli se mezi účinkujícími představí například Monika Absolonová či originální americký soubor Jimmy Bozeman a The Lazy Pigs. Na své si přijdou i děti – divadlo Špílberg pro ně zahraje pohádku Králíci z klobouku. Pro dětské publikum budou připravené také hned dvě keramické dílničky. „Snažíme se program vždy sestavit tak, aby si vybral každý, proto je také tak žánrově pestrý. Jeho body se ale musí hodit k celkové atmosféře jarmarku," doplnila Banyaová.

K vidění bude i praktická ukázka hrnčířské práce. Kdo bude chtít, může si ji vyzkoušet. Letos bude pro návštěvníky otevřený také Památník hrnčířských domů a dílen v Kunštátě. Tam budou v sobotu i v neděli od deseti do čtyř hodin odpoledne k vidění ukázky keramiky z dílen místních hrnčířů a expozice o historii tohoto řemesla v Kunštátě. Keramici se mohou zapojit do soutěže Keramická mísa.

4. DEN KŘTIN

Kdy? Pátek, 19.30, sobota, neděle, od 10.00

Kde? Křtiny, náměstí

Celý víkend budou Křtinští slavit výročí obce. Uplynulo totiž přesně sedm set sedmasedmdesát let od první písemné zmínky o městečku.

Program oslav je pestrý. „Přijede k nám ukrajinský akademický sbor z Chmelnického, který odehraje tři koncerty," uvedl starosta Křtin František Novotný. Jeden z koncertů se uskuteční v pátek večer na nádvoří zámku, další v sobotu odpoledne na náměstí a večerní benefiční ve křtinském chrámu. Kromě ukrajinského sboru vystoupí také smíšený sbor Kantiléna, Kantila Křtiny a další hudebníci.

Sobotní štafetový závod prověří zdatnost spolků. „Máme ve Křtinách devatenáct spolků. Letos jsme slavili výročí sto let křtinského Sokola a u té příležitosti pořádáme zábavný závod pro zástupce jednotlivých spolků," vysvětlila Marcela Kuchyňková, která se podílí na organizaci akce. Odpoledne zhlédnou návštěvníci na náměstí vystoupení tanečního spolku Saltarín a divadelní představení Honza Utřinos. Zájemci mohou také navštívit skautskou hernu nebo se podívat na Křtiny z vrtulníku. Oslavy završí nedělní slavnostní bohoslužba a tradiční fotbalové utkání ženatých proti svobodným.