1. DRAKIÁDA

Kdy? Sobota, od 11.00

Kde? Bořitov, letiště

Horní část letiště v Bořitově bude v sobotu patřit drakům. Uskuteční se tam už dvacátá drakiáda. Ta je jednou z největších na Moravě. Sjíždějí se tam letci nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí.

Drakiáda odstartuje v jedenáct hodin. Od jedné do čtyř hodin budou na programu jednotlivé soutěže. A to hned čtyři – každá v několika věkových kategoriích. Soutěž o nejkrásnějšího draka potrvá po celou dobu akce a zúčastnit se jí mohou pouze ti, kteří draka vlastnoručně vyrobili. „Bude se hodnotit hlavně provedení draka a to, jak ho soutěžící umí dostat do vzduchu," přiblížil za pořadatele Milan Jahoda.

Pak přijdou na řadu dovednostní závody. V soutěži v létání jednolankových draků jde především o zvládnutí techniky jednotlivých letových figur. Následovat bude soutěž v ovládání dvoulankových akrobatických draků, která je určena především pro začátečníky. Drakiádu zakončí freestyle létání akrobatických draků vyhrazené pro zkušenější letce.

2. FESTIVAL DIDGERIDOO

Kdy? Pátek, od 15.00, sobota, od 11.00

Kde? Jeskyně Výpustek

Kouzelné spojení zvuku nejstaršího hudebního nástroje a tajemné atmosféry podzemí. To je festival Didgeridoo v jeskyni. Navštívit jeho čtvrtý ročník mohou zájemci o tomto víkendu už tradičně v jeskyni Výpustek.

Festival bude tentokrát dvoudenní. „S tím souvisí i mnohem bohatší program, který se věnuje více i rodinám s dětmi. Navíc budou hned dvě pódia – v jeskyni a před jeskyní," řekl zakladatel festivalu a vedoucí organizačního týmu Zdeněk Vilímek.

Kromě koncertů je součástí festivalu i řada workshopů. „Letos poprvé k nám zavítá host až z Austrálie, a to Bruce Rogers. Povede workshop výroby didgeridoo," doplnil Vilímek. Již tradiční je výtvarný workshop Cave Art.

Začátek festivalu je v pátek ve tři hodiny odpoledne. Páteční program zahájí Pěvecký čtvereček z Vincentina. Dále se návštěvníci mohou těšit na bubenickou část souboru Cyranovy boty, Magické divadlo zvuku, originální vystoupení Cirkus Levitare nebo profesionální holandskou didgeridistku Lies Beijerinck. Sobotní festivalový den odstartuje český profesionál ve hře na didgeridoo Ondřej Smeykal koncertem v kostele Jména Panny Marie ve Křtinách. Program v jeskyni v sobotu v jedenáct hodin zahájí hudebník a léčitel Rami Shaafi. V sobotu se před diváky vystřídá celá řada českých i zahraničních umělců, hudebníků a tanečníků. Celý festival pak ukončí Andrey Begay z jihoamerického kmene Navaho Modlitbou pro jeskyni. Součástí festivalu je i večerní prožitkový workshop firewalk zakončený chůzí po žhavém uhlí.

3. PYŽAMOVÉ HEMŽENÍ

Kdy? Sobota, od 14.00

Kde? Boskovice, zámecká zahrada

Že se nesluší ukazovat se v pyžamu na veřejnosti? Omyl! Na zámku v Boskovicích to bude přímo nutné. V sobotu se bude od druhé hodiny odpoledne konat v tamní zámecké zahradě tradiční Pyžamové hemžení. Návštěvníci se mohou těšit na lenošení, hraní, vyrábění, soutěžení, mlsání, trampolínu, skákací hrad i na pohádku na dobrou noc.

4. POCHOD PRO R43

Kdy? Sobota, start od 6 do 11.00

Kde? Těleso nedostavěné dálnice

Provětrat si hlavu, pokochat se přírodou, protáhnout tělo a podpořit dobrou věc. Klub českých turistů z Boskovic pořádá v sobotu již popáté pochod po dálničním tělese R43. Hlavním cílem akce je podpořit urychlení výstavby rychlostní silnice R43.

Příznivci této myšlenky si mohou vybrat z celkem třinácti startovacích míst v úseku mezi Moravskou Třebovou a Brnem. „Nutné je se zaregistrovat, poplatek činí symbolických třicet korun. Jsou připraveny trasy nejen pro turisty, ale i pro cyklisty. Trasy vybíráme tak, aby byly schůdné a sjízdné. Liší se i délky tras," uvedl hlavní pořadatel akce Jaroslav Oldřich. Nejdelší trasa má jednačtyřicet kilometrů, nejkratší čtyři kilometry. Cílem všech účastníků bude Mladkov. Tam bude připravený kulturní program. Nejen účastníci pochodu, ale i další zájemci tam mohou také podepsat petici za řešení dopravní situace v regionu. „V jednu hodinu začne kulturní program. Moderátor akce připomene tragické dopravní nehody na stávající silnici. Pro děti máme nachystané soutěže i skákací hrad," doplnil Oldřich.

5. JARMARK ŘEMESEL

Kdy? Sobota, od 10.00

Kde? Svitávka, park

Již devátý jarmark tradičních řemesel vypukne v sobotu v deset hodin v parku ve Svitávce. Návštěvníci si budou moci koupit keramiku, šperky, hračky či medovinu. Akci zpestří i bohatý doprovodný program. Vystoupí například boskovická skupina Trní, folklorní soubor Kořeňák či spolek Sněženky a Machři.