Na Blanensku v současnosti fungují tři neregistrovaná zařízení, která nabízejí ubytování, stravu a péči o staré lidi. Jejich provozovatelé podle úředníků obcházejí zákon. Jedná se o Domov Slunečnice ve Lhotě Rapotině a Penzion Zlatuška v Boskovicích.

Další zařízení je v Kunštátě. „Víme o nich, ale pobyt tam lidem nedoporučujeme. Kontroluje je kraj," řekla Ivana Kouřilová z oddělení sociálních služeb Městského úřadu Blansko.

Provozovatelé využívají toho, že registrované domovy důchodců jsou plné a na volné místo se čeká dlouho. „Příbuzní starých lidí jsou také pod tlakem nemocnic, kde je hospitalizace seniorů časově omezená. Potřebují je někam dát hned," dodala Kouřilová.

Velký test ubytoven pro seniory si přečtěte v úterním tištěném Deníku Rovnost

Podobná zařízení existují i kvůli slabé kontrole ze strany státu. Úředníci totiž dosud úroveň služeb, ubytování a hlavně potřebná povolení, na rozdíl od registrovaných zařízení, příliš neřešili.

Ubytování pro důchodce v opraveném rodinném domku v kunštátské ulici Palackého znovu nabízí Chrystyna Černejová. Ta přitom loni v létě po kontrole ombudsmanky Anny Šabatové zavřela ve městě Centrum komplexních služeb pro rodinu a domácnost. Tamní pracovníci přivazovali klienty k posteli a zabavovali jim peníze.

Místní o tom, že v domku u silnice bydlí nemohoucí staří lidé, dobře vědí. „Hned jak loni zavřeli to centrum, tak do domku z něho přestěhovali lidi. Kde berou klienty, nevím, ale funguje jim to," řekl jeden z místních, který si přál zůstat v anonymitě.

Černejová uvedla, že se nejedná o žádný penzion pro důchodce. „Je to rodinný domek, který pronajímáme a zprostředkováváme služby pečovatelek. Jedná se o čtyřiadvace­tihodinovou péči. Lidé tady bydlí na přechodnou dobu, než jim rodina najde místo v penzionech pro seniory," řekla.

U domku nejsou na zvoncích žádná jména ani kontakty na služby pro důchodce. Ani na internetu. Dovnitř se redaktoři Deníku Rovnost ani sociální pracovníci krajského úřadu nedostali. „Zařízení není registrované, takže porušuje zákon. Dovnitř nás však pustit nemusí, je to jejich majetek. Jde o kličku v zákoně. Věc jsme předali policii a budeme se snažit ubytovnu co nejrychleji odstranit," shrnul vedoucí odboru sociálních věcí Jihomoravského kraje Martin Petřík.

Majitelce hrozí až milionová pokuta.