Prší. Žena bez deštníku se choulí v telefonní budce. Nevolá, čeká jen, až přijede autobus. Svému původnímu účelu už telefonní budky slouží jen zřídka. V následujícím půlroce jich proto, především z menších obcí na Blanensku, zmizí asi patnáct. Většina lidí totiž dnes k volání používá raději mobil.

Provoz telefonních budek neboli veřejných telefonních automatů zajišťuje společnost Telefónica O2. „V současnosti na Blanensku provozujeme čtyři sta osmdesát devět veřejných telefonních automatů. Většina telefonů je umístěná v kabinách, šestnáct v plexiboxech a sto padesát na zdi,“ vypočítala mluvčí Telefóniky Lucie Policarová. Počet telefonních automatů společnost postupně snižuje. Na Blanensku jich chce brzy zrušit asi patnáct, z toho jeden v Boskovicích a zbylé v menších obcích. V Blansku je telefonních budek třiadvacet. Prozatím zůstanou všechny.

Část telefonních automatů Telefónika provozuje ze zákona a část komerčně. Provoz těch komerčních se ale společnosti už moc nevyplatí, proto šetří. Jednou z možností je podle Policarové výměna automatů, v nichž se platí jen mincemi nebo kartou za jeden, který zvládá obojí. „Poslední roky už lidé z telefonních budek příliš nevolají, používají vlastní telefony,“ zdůvodnila rušení veřejných telefonů mluvčí. To samé si myslí i blanenský starosta. „Spíš než k telefonování budky slouží k umístění reklamy,“ řekl Lubomír Toufar.

Telefonní budku lidé využívají nejčastěji v době nouze. „Jednou se mi ve Vaňkovce ztratila známá. Chtěla jsem jí zavolat, ale zjistila jsem, že nemám mobil, tak jsem použila budku,“ zavzpomínala Monika Trebichalská.

Pro tísňová volání

Fakt, že z veřejného telefonu se člověk dovolá i na tísňové linky, je jedním z důvodů, proč telefonní automaty alespoň prozatím z ulic úplně nezmizí. Část z nich je totiž součástí univerzální služby. Tyto služby musí být ze zákona přístupné všem lidem. „Rušení telefonních budek na Blanensku se tak týká jen těch, které součástí univerzální služby nejsou. V každé obci alespoň jeden veřejný telefon zůstane,“ zdůraznila mluvčí Policarová. Rušení veřejných telefonů, které jsou součástí univerzální služby, musí povolit Český telekomunikační úřad. Peněžní ztráty z jejich provozu Telefónice hradí stát.

„Telefonní budku používám poměrně dost. Především, když mi dojde kredit v mobilu a to je docela často,“ podotkla studentka Anna Müllerová z Rájce-Jestřebí.Veřejný telefon lidé využívají i tehdy, kdy si vlastní zapomenou doma. „Určitě bych je úplně nerušila,“ zdůraznila Diana Gubčová z Blanska.

JANA NAVRÁTILOVÁ