Od schůze, na níž se Těchovští rozhodli založit sbor dobrovolných hasičů, letos uplynulo přesně sto let.

Přestože zakládající členové museli na činnost sboru pořádat sbírky, hasičů stále přibývalo. O třináct let později sbor tvořilo už dvacet mužů a sedm žen. Hasiči pořádali oblíbená veřejná cvičení, přednášky a spravovali také knihovnu. Z ní si tehdy lidé půjčovali více knih než z té obecní.

Po druhé světové válce se z hasičů stali požárníci. Sbory z Těchova a Obůrky se nejprve spojily do společné jednoty, v pětapadesátém roce se zase rozdělily. „To bylo pro těchovské hasiče asi nejtěžší období vůbec. Jednota po několik let neměla žádné vedení," uvedl Bezděk.

Starosta sboru se bál, že po roce 1989 už nikdo nebude mít o práci dobrovolných hasičů zájem, ale nestalo se tak. „Zájemců je stále dost i mezi malými dětmi. Mladších a starších žáků nyní máme ve sboru šestadvacet," prohlásil. Dohromady je v Těchově sto třiatřicet dobrovolných hasičů.

Pomáhají nejen ve své obci, ale také v okolí. Za nejnáročnější akci Bezděk považuje zásah při větrné smršti Antonín před dvěma lety. „Od devíti do půl druhé v noci jsme se snažili zprovoznit silnici na Češkovice," vzpomněl.

Své kulaté výročí těchovští hasiči oslaví o víkendu. Na pátek naplánovali slavnostní valnou hromadu a v sobotu přivítají návštěvníky ve své zbrojnici a v areálu za kulturním domem. V jednu hodinu po poledni začne program, v němž se představí mažoretky a dobrovolníci z okolních obcí. Převedou návštěvníkům moderní hasicí techniku přímo v akci, stejně tak představí i tu historickou. „Připravili jsme i siláckou a kouzelnickou show. Večer pak k tanci zahraje skupina Živel," dodal Bezděk.

VERONIKA MACHOVÁ