Rozvlněná těla přijímají styly jako street dance, show dance, aerobic a disco dance či plesové předtančení. „O pohár města Kunštát bojuje šest set třicet tančících. Přestože jsme už loni uspořádali taneční přehlídku, teprve letos jsme se odvážili vrhnout do soutěže. A rozjeli jsme to ve velkém stylu. Přijeli i tanečníci z daleké Bratislavy,“ zastaví se na okamžik v přeplněné hale organizátorka Hana Bartošová. Ta zároveň vede v Kunštátě taneční skupinu Bami. Prostor haly se topí v hlasité hudbě a bouřlivých reakcích publika. Tanec se právě zmocnil juniorů.

„Soutěžící jsme rozdělili do čtyř věkových kategorií. Většina z nich si vybírá street dance. Je to živý taneční styl při kterém tanečníci mohou ze sebe vybít spoustu energie,“ pokračuje Bartošová. Kromě talentů oděných ve vytahaných mikinách a teplákách se na place objeví i tanečníci v róbách. I v disciplíně plesového předtančení se ale objevují modernější styly. „Potěšili nás třeba stepaři z Blanska,“ podotýká pořadatelka.

Street dancu holduje skupina Dance Power z Kroměříže. „Naše skupina tu vystupuje ve všech věkových kategoriích. Já tančím za juniory. Přijeli jsme s mixem různých písniček. Naši dospěláci zapojili do tance i příběh. Na začátku jsou důchodci, pak vzpomenou na dávná léta a rozjedou to,“ nastíní sedmnáctiletá Daniela Pařilová. Ta brázdí taneční parkety už od svých čtyř let.

Jednotlivé výstupy bedlivě sleduje šestičlenná porota. V ní zasedli profíci ve svém oboru. Mezi nimi i Domino z taneční školy Dynamic. „Hodnotíme hlavně techniku, to jak tanečníci cítí hudbu a také nápad, jakým dokáží vystihnout choreografii,“ prozrazuje Domino. Všímá si tedy změn postavení tanečníků či toho, jestli má tanec děj. „Z Juniorů byly hodně zajímavé popelářky. Mně osobně strhne, když má choreografie dobrou hudbu. O hudbě to totiž hlavně je. Když křivka hudby jede beze změn pořád rovně, tanec se stane nezajímavým. Je potřeba si s ní pohrát a pak se s ní sladit,“ míní tanečník.

V kategorii dospělých si nakonec vytančila zlato skupina Bami z Kunštátu. Další, kdo z Blanenska stanul mezi vítězi, byla Základní umělecká škola Letovice.