Ještě řasenku, rozpustit vlasy, do kapsy první vydělané peníze z brigády a jde se. Program prázdninových sobotních večerů byl dlouhá léta pro mnoho mladých lidí z obcí i měst na Blanensku jasný. V téměř každé vesnici kulturní život ovládaly tradiční taneční zábavy. Nyní už se drží jen málokde. Zbyly hlavně jen ty hodové a pouťové.

Z širokého okolí se příští týden sejdou lidé například na zábavovém maratonu ve Vavřinci. „U nás už zůstaly jen pouťové zábavy. Konají se zrovna po celý příští víkend. Jsou dost vyhlášené, v pěkném areálu a navíc v době prázdnin, tak na ně vždycky přijde hodně lidí,“ řekl starosta Vavřince Miloslav Novotný.

Ve Vavřinci se ještě před několika lety scházeli lidé na zábavách po celé prázdniny. Pak je ale v obci zrušili. „Se zábavami se bohužel často pojilo i dost problémů. V obci po nich zůstávaly rozbité značky a místní lidé si stěžovali na hluk. I když se pokaždé něco stát nemusí, jsem rád, že tu zábavy nejsou často. Aspoň je v obci pořádek,“ dodal starosta.

Jen na pouťové zábavy se omezili také Lipovečtí. „U nás jsou jen dvě zábavy každé září na pouť. Víc ani nechceme. Jsou s tím zbytečné starosti a navíc s sebou nesou i problémy s alkoholem u mladistvých,“ vysvětlil starosta obce Tomáš Zouhar.

Kvůli stížnostem lidí byly úplně zrušeny vyhlášené taneční zábavy v Senetářově. A zatím to nevypadá, že tam sobotní letní noci znovu rozezní taneční hudba. „Zábavy jsme před několika lety v obci zrušili kvůli stížnostem lidí, kteří bydlí v okolí hřiště. Znovuobnovení zábav neplánujeme,“ řekla senetářovská starostka Jana Sedláková.

O pravidelné taneční zábavy přišli nedávno také lidé v Ráječku. „Ani nevím, proč zábavy v obci vlastně skončily. Pořádal je soukromník, asi pro něj přestaly být zajímavé. Ale když tu zábavy byly, žádné problémy jsme s nimi neměli,“ prohlásil ráječkovský starosta Vít Rajtšlégr.

Tanečních zábav na Blanensku ubývá. Jedny z posledních, na které ještě můžou lidé o páteční či sobotní noci vyrazit, se konají v městských částech Blanska, na Obůrce, v Horní Lhotě nebo na Klepačově. Jsou naplánovány dopředu na celou sezónu a zatím s nimi žádné větší problémy nejsou. Pokud by se objevily, vedení města je má právo kdykoliv zrušit. „Zábavy se tu ještě drží, občas zaslechnu i v Blansku oknem dozvuky hudby, ale to už k tomu patří. Až na výjimky jsem zatím ve spojitosti se zábavami nezaznamenal žádné větší problémy. Ani lidé si nestěžují,“ uvedl blanenský starosta Lubomír Toufar.

Pohodová hudba, která zůstává léta stejná, setkávání s přáteli, dobrá atmosféra. Přestože tanečních zábav na Blanensku ubývá, mladé lidi stále ještě táhnou. „Na zábavy chodím. A jak často? No, když jsou, většinou to vychází tak každých čtrnáct dní. Bohužel je jich ale stále míň. Škoda je třeba Ráječka, tam bývaly dobré, “ řekl Lukáš Buřt z Blanska.

Za taneční zábavou jednadvacetiletý Lukáš nejčastěji vyráží na Obůrku nebo do Horní Lhoty. „Láká mě na nich hudba, protože diskotékovou vůbec neposlouchám. A taky na zábavy chodí jiný typ lidí, který mně víc sedí,“ dodal mladík.