Doprovodný program plesů a dalších společenských událostí už dávno netvoří pouze pěvecká nebo herecká vystoupení. Také na Blanensku se před časem začal prosazovat takzvaný tanec se psem. Už čtyři roky se mu například věnuje dvacetiletá Ema Pospíšilová z Blanska. Se svým psem Alfíkem navíc slaví velké úspěchy na různých soutěžích po celé republice. Dnes se představuje v pravidelném seriálu Blanenského deníku Rovnost Mladé talenty.

Ema se v šestnácti letech rozhodla, že svou lásku ke zvířatům posune na vyšší úroveň. „Řekla jsem si, že si pořídím psa a vycvičím ho lépe, než je běžné. Nabízely se takzvané agility. Jenže to je finančně docela náročná disciplína, u které se člověk neobejde bez cvičiště, překážek a alespoň zpočátku i trenéra. Proto jsem nakonec dala přednost stále modernějšímu dog dancingu, ke kterému vlastně potřebuji jen pamlsky," přibližuje začátky svého vztahu k border kolii Alfíkovi.

Teď má doma psy tři. „Kromě dvou border kolií jsem si pořídila také čivavu. Především proto, že hrozně moc lidí tvrdí, že hodně malí psi jsou nepolepšitelní a nikdy pořádně neposlouchají. Věděla jsem, že to je hloupost, a chtěla to dokázat. A myslím, že se mi to s trochou trpělivosti podařilo," je pyšná na výsledky své práce Ema.

Všechny psy sice trénuje stejně, ale nejšikovnější je podle ní stejně ten první. „Také na všechny soutěže jezdím hlavně s Alfíkem. Vyhráváme různé ceny a on si to velmi užívá. Má totiž strašně rád pozornost davů a potlesk," nastiňuje pocity svého psa dívka z Blanska.

Televizní soutěž

Loni se zúčastnili soutěže Česko Slovensko má talent. „Všichni tři členové poroty nám sice udělili kladné hodnocení, ale dál jsme se bohužel nedostali. Tentokrát byla pravidla skutečně neúprosná. Ale chtěla jsem si dokázat, že na to máme, a to se určitě povedlo. Své účinkování tedy rozhodně beru jako úspěch," hodnotí Ema a připomíná, že tentokrát celou soutěž vyhrála dívka věnující se stejné disciplíně.

Nebyla to však ani zdaleka její první nebo poslední soutěž v dog dancingu. „Kromě vystupování na plesech a jiných akcích jezdím pravidelně i na různá klání, kde porovnávám své zkušenosti s ostatními. První nebo druhé místo už jsem obsadila v Blansku, Boskovicích i Brně. Nedávno jsme dvakrát zvítězili dokonce také v Praze, kde už byla konkurence skutečně veliká. Tam se tanci se psem věnuje daleko více lidí než na Moravě," popisuje dvacetiletá dívka vlastní úspěchy ve sportu, kterému se podle ní chlapci věnují jen minimálně.

Jedno vystoupení trvá přibližně tři až pět minut, podle délky doprovodné písničky. „Snažím se skladby často měnit, na každou soutěž jezdím s jinou. Alfíkovi je to jedno, protože se řídí výhradně mými pokyny. Improvizovat musíme pouze na některých vystoupeních podle toho, kolik máme kolem sebe místa," usmívá se dívka, která ve volném čase ráda maluje.

Pomoc zvířatům

Vystudovala obor veterinární prevence na střední škole v Boskovicích. „Odjakživa jsem se chtěla věnovat péči o zvířata. Ráda bych pracovala třeba jako sestřička ve veterinární ordinaci. Ale takových nás je hodně. A nabídek málo. Takže zatím čekám na příležitost a dělám různé brigády," naznačuje Ema své plány do budoucna.

Uvědomuje si, že vztah lidí ke psům se obecně postupně zlepšuje. „Pořád je ale hodně co napravovat. To nejhorší, co může majitel svému psovi udělat, je být na něj kvůli čemukoli hrubý. Tím ho nijak nevychová. Rozkousaným věcem a neposlušnosti se dá předejít jednoduše. Pozorností, kterou pán svému psovi každý den věnuje," nabízí Ema základní recept pro správný vztah psa a člověka.

Tři psi však nejsou jediní domácí mazlíčci, které doma chová. „Mám ještě chameleona a morčata. Moc se mi líbí i kočky nebo koně. Nebojím se říct, že jsem zvířaty posedlá," rozesměje se Ema. A z jejího vyprávění nevyplyne jediný důvod, proč o tom tvrzení pochybovat.