Začátkem června se na zmíněný kurt vypravila parta blanenských basketbalistů. Jedním z nich je Stanislav Komínek, kterého k nevšední výpravě inspiroval australský novinář a tvůrce podcastů Leigh Ellis. Ten přes deset let komentuje americkou NBA a loni se rozhodl navštívit dvacet venkovních hřišť ve dvaceti zemích světa, aby si tam zahrál s místními hráči basketbal.

„Napadlo mě, že bychom mohli s kamarády něco podobného podniknout a zažít i v Evropě. Kluci z toho byli nadšení. V podstatě všichni jsme hráli basket za Blansko, ať už za dorost nebo za muže. Teď už chodíme hrávat jen pondělky na halu ASK Blansko. Tým jsme proto pojmenovali Monday Ballers. Vyrobili jsme si dresy a vytipovali legendární hřiště na basketbal ve velkých evropských městech, která bychom rádi postupně navštívili,“ popsal start nové tradice Komínek.

Blanenští basketbalisté by chtěli každý rok navštívit venkovní hřiště v Evropě a zahrát si tam s místními borci. V hledáčku mají Lisabon, Bělehrad, Záhřeb, Řím nebo Paříž. Podle Komínka volně navazují na basketbalová přátelství otců několika hráčů z blanenské party. Ti byli před lety součástí družby města Blanska na jihu Francie s partnerskými městy Bouloc, Vacquiers a Villeneuve-lès-Bouloc, která však postupem času vyšuměla do ztracena.

Po stopách Giannise

Na venkovních hřištích se hraje většinou streetball. Na plac proti sobě nastupují trojice basketbalistů a hraje se jen na jeden koš do jedenácti bodů. „Takových hřišť všude možně po světě nepočítaně. Těch legendárních už ale hrstka. Jako první destinaci Blanenští vybrali Athény, kde stojí kurt řeckého hráče Giannise Antetokounmpa. Na něm potkali také místního trenéra Tritona, který zrovna koučoval dívčí tým Spiros.

Tady střílela koše hvězda NBA Giannis. Basketbalisté z Blanska vyrazili do Evropy, lákají je památná hřiště. Na videu v řeckých Aténách. | Video: Se souhlasem Stanislava Komínka

„Moc hráčů sem vlastně nechodí, protože zde míváme tréninky s mládeží a taky má tato čtvrť špatnou pověst. Ale Giannis zde nedaleko žil a na tomto kurtu hrával basketbal. Společnost Nike se s Giannisem domluvila a hřiště opravili. Před sedmi lety udělali i nový nátěr. Vlastně teď zrovna je Giannis zpět v Řecku s celou svou rodinou. Tady na tomto hřišti jsme ho viděli naposledy před dvěma lety při premiéře jeho filmu,“ popsal blanenské výpravě historii kurtu trenér.

Právě na Giannisově hřišti Sepolia Basketball Court měl před dvěma lety řeckou premiéru film s názvem Rise (Vzestup), který popisuje životní pouť řeckého basketbalisty za slávou v zámořské profesionální soutěži. „Na hřišti se natáhlo obří plátno a akce se zúčastnil osobně i Giannis se svou maminkou Veronicou a bratry Thanasisem a Alexem. Snímek přibližuje skutečný příběh Antetokounmpovy rodiny, kdy se rodina po emigraci z Nigérie snažila zajistit základní potřeby a narážela na obtížné získání řeckého občanství. Dlouhé roky žil Giannis se svou rodinou v obavách z deportace a na ulici prodával suvenýry turistům. Ve volném čase se pokoušel hrát s bratry basketbal. Díky dřině a talentu se mu podařilo v roce 2013 uspět v draftu do NBA, v roce 2021 získal pro Millwaukee Bucks vysněný titul a poslední roky patří mezi nejlepší basketbalisty na světě,“ vrátil se ke zmíněnému filmu basketbalový fanoušek Stanislav Komínek.

Dodal, že kromě Giannisova hřiště v části Sepolia si výprava basketbalistů z jihu Moravy zahrála také ve čtvrti Neos Kosmos. Tam je vyzvali místní hráči. Jeden z nich se shodou okolností jmenoval také Giannis. „Borci hráli dobře, měli dobrý pohyb i střelbu. My jsme těžili hlavně z převahy pod košem a po úspěšné trojce jsme dokonce vedli jedenáct deset, ale poté Giannis proměnil střelu ze střední vzdálenosti a následně i střelu za dva body, takže jsme prohráli nejtěsnějším rozdílem. Udělali jsem si společnou fotku a pak zašli na pivo,“ popsal nevšední zážitek blanenský rodák Radim Jordánek.

A jak vyprahlým basketbalistům chutnalo vychlazené řecké pivo? Prý další nezapomenutelná věc. „Nečekali jsme, že objednané banana beer bude vlastně české pšeničné pivo, u kterého výrobce v charakteristice popsal banánové tóny. Nečekali jsme ani jejich způsob nalévání piva. Servírka láhev před dolitím do sklenice výrazně protřepala, aby vytvořila pěnu,“ usmál se Jordánek.

O další zajímavost se podělil Filip Korčák, svého času hráč Boskovic, který později rozšířil blanenský tým. „Nejvíc nás zaujala místní gastronomie a přístup zaměstnanců. V podniku Di Frans jsme jak brzy ráno, tak i pár minut před zavírací dobou dostali vždy s úsměvem velmi kvalitní jídlo a také tradiční společný přípitek na zdraví. Bylo to super hlavně s vyhlášeným pivem Alfa,“ poznamenal muž.

Další zastávka Šibenik

Mezi místními zaznamenali Blanenští také výraznou českou stopu pod vysokými koši. Reprezentanti Jan Veselý a Tomáš Satoranský, kteří spolu válí v euroligovém týmu FC Barcelona, jsou totiž známé hvězdy i v Řecku. Letos však v nejprestižnější evropské soutěži vypadli ve čtvrtfinále. „Mezi nejlepší čtyři týmy se naopak probojovali hned dva zástupci z Řecka. Panathinaikos a Olympiacos. V dresu Panathinaikos Athény nakonec získal euroligový titul i Kostas Antetokounmpo, bratr Giannise,“ doplnil jednu ze zajímavých vazeb Stanislav Komínek.

A co čeká basketbalisty v dalších letech? „V partě je nás celkem čtrnáct. Příští rok se chystá vyrazit většina z nás. Navštívíme chorvatský Šibenik, odkud pochází slavný basketbalista Dražen Petrovič, který bohužel tragicky zahynul při automobilové nehodě. Zahrajeme si na hřišti v Záhřebu a také na hradbách v Dubrovníku,“ popsal další cestu blanenský trenér Martin Fořtík.