Krávy valící se ze strmého kopce dolů k táboru vyděsily děti i jejich vedoucí v pondělí v lesích blízko Újezdu u Černé Hory. Poté, co se děti ukryly za brodem, prohnalo se asi třicet krav kolem stanů. Zvířata utekla z blízké ohrazené pastviny. Naštěstí nikoho nezranila.

Pobyt na táboře oživila včera ráno více jak třiceti jedovnickým skautům neplánovaná „bojovka“. Děti totiž zahlédly ve stráni nad stanovou osadou funící a dusající zvířata. „Na krávy nás děti upozornily při ranním nástupu a dost je to vyplašilo. Zavolali jsme tedy stodvanáctku, kde nás přepojili na hasiče. Děti se mezitím běžely schovat za brod, kde tiše vyčkávaly,“ líčila za jedovnické skauty Ivana Kučerová. Na místo si přijeli poradit se stádem hasiči ze tří jednotek. Ti vyrazili kravám vstříc s lopatami, vidlemi a hráběmi v rukou. „V půlce cesty se přidali i zemědělci, kteří krávy naháněli luskáním a pískáním,“ pokračovala Kučerová.

Podle dalšího z táborníků Ondřeje Stejskala se krávy začaly mezi stany dokonce pást. „Měli jsme obavy, aby někoho nepřeválcovaly. Hasiči se pak krávy snažili vyhnat z tábora ven, musely tak proběhnout kolem ukrytých dětí. Domluvili jsme se, že jak se k nim stádo přiblíží, zakřičíme mandarinka a děti se vyběhnou schovat do stanu,“ popisoval mladý muž. Hasičům i zemědělcům se nakonec podařilo velká zvířata do ohradníku znovu zavřít. Přes třicet dětí od šesti do čtrnácti let tak bylo opět v bezpečí. Nikdo z nich se nezranil.

Hasiči: je to rarita

Zásah v Újezdě byl ojedinělý i podle hasičů. „Byla to rarita. S celým stádem spíš pracujeme při požárech stavení,“ řekl blanenský velitel zásahu František Hasoň s tím, že stádo dalo hasičům zabrat asi na tři hodiny. A to je nenaháněli sami. Operační důstojník po jejich příjezdu totiž vyhledal družstvo, ze kterého krávy utekly. „Naštěstí se nikdo nezranil,“ podotkl Hasoň.

Stádo patří Agrodružstvu Brťov. Podle tamních pracovníků utekly krávy poprvé. „Stádo odvedeme na pastvu vždy v pět hodin ráno a je tam do jedné hodiny odpoledne. Krávy se pohybují za elektrickým ohradníkem. V noci při bouřce však na něj spadla větev od stromu a protrhl se. Krávy se pak vydaly ze strmé stráně dolů rovnou k táboru,“ přiblížil zootechnik Jiří Janíček, který na místě také zasahoval.

Podle něj krávy nebyly nebezpečné. Poté, co přišly do tábora, začaly se tam pást. „Šlo o jalovice, které se stanou budoucími matkami až za dva tři měsíce, takže nebyly agresivní. Pro děti to však muselo být nepříjemné,“ podotkl Janíček. Hůř by ale bylo, kdyby do tábora zamířili býci. Ti jsou naštěstí ve stájích.

Jalovice urazily od ohrazené pastviny téměř půl kilometru. „Zdržovaly se většinou pohromadě. V takové situaci je potřeba co nejvíc lidí, kteří stádo obstoupí a naženou je zpět do ohrady,“ radí Janíček.