Výrobní jednotka a výzkumné vývojové centrum. U podniku Synthon v Blansku vyrostly letos dvě nové budovy. Firma vyrábí účinné látky do tablet. Její vedení plánuje, že ročně nabídne až deset nových pracovních míst.

Starostka Blanska Jaroslava Králová je ráda, že se alespoň některé firmě ve městě v době krize daří. „Pozitivní je, že Synthon je jedna z firem, která v současnosti nepropouští zaměstnance a prosperuje. S nabídkou práce se ale podnik nebude omezovat pouze na Blanensko,“ míní Králová.

Podle jednatele společnosti Synthon Jana Kose je v těchto dnech ve zkušebním provozu výrobní jednotka. „Jde o výrobní jednotku na účinné látky. V Blansku nevyrábíme finální tablety. Pouze účinné látky ze všech oblastí ať už to jsou antidepresiva, antialergika nebo látky, které snižují cholesterol,“ upřesnil Kos s tím, že v nové pětipatrové budově vznikla nová pracovní místa třeba pro operátory chemické výroby. „Tento nárust však nebyl dramatický. Operátorů máme, zhruba deset,“ dodal Kos.

V Brněnské ulici, kde Synthon sídlí, také vzniklo výzkumné vývojové centrum. „Tam se zrovna stěhujeme,“ podotkl Kos s tím, že pro majitele podniku je větší prioritou než výroba právě výzkum. V další postavené budově tak najde práci až sedmdesát zaměstnanců.

Většina z nich do Blanska zamíří z brněnského pracoviště. Firma chce však postupně nabídnout další pracovní příležitosti. „Po dobu tří let nabídneme pět až deset míst ročně. Zájem máme o absolventy univerzit chemických oborů,“ přiblížil Kos a upozornil, že do podniku se sjíždí zaměstnanci z různých regionů. Míru nezaměstnanost na Blanensku tedy příliš neovlivní.

Stejného názoru je také Jiří Dvořák, který působí na Úřadu práce v Blansku. „Každá nabídka pracovního místa je dobrá. Od letošního roku dochází na pracovní úřad i lidé s vysokoškolským vzděláním. Přesto nabídka Synthonu zřejmě situaci na Blanensku nezvrátí,“ sdělil Dvořák a dodal, že na úřad žádné informace vedení podniko nenahlásilo. Podle Dvořáka v Blansku vždy převládal strojírenský průmysl, proto pochází většina uchazečů o zaměstnání právě z tohoto odvětví.

O práci ve strojírenství přišel i muž, který v minulosti pracoval v Adastu jako zámečník. „Jsem vyučený zámečník, takže mně nabídka Synthonu nepomůže,“ řekl muž , který si nepřál zveřejnit své jméno.

Míra nezaměstnanosti na Blanensku se v lednu vyšplhala na osm procent. K poslednímu únorovému dni byla o téměř jedno procento vyšší. Podle jednatele Synthonu Jana Kose krize farmacii neovlivní. „Lidé nepřestanou být nemocní a my navíc pracujeme pro mateřskou společnost v Holandsku,“ vysvětlil.