Od půlnoci do čtyř hodin ráno. Na tuto dobu vypínají veřejné osvětlení Cetkovičtí už patnáct let. „V poslední době jsme však zaznamenali několik podnětů od lidí, kteří si přejí, abychom svítili nepřetržitě. Podle mých zjištění jsme na Blanensku v tom, že na noc zhasínáme, spíše výjimkou. Proto jsme se rozhodli uspořádat veřejnou anketu na našich webových stránkách, ve které můžou lidé vyjádřit svůj názor," oznámil cetkovický starosta Petr Horák.
Anketa se na cetkovickém webu objeví každým dnem. „Nabídneme lidem výběr odpovědi z několika možností, nejen pouhé ano, nebo ne. Výsledek vezmeme jako návod, jak postupovat dále. Záležet však samozřejmě bude i na tom, jaký zájem anketa vyvolá. Rozhodně nebudeme dělat unáhlené závěry z názoru třeba jen několika hlasujících," naznačil Horák.
Úspora energií
Důvodem pro zhasínání světel je podle něj snaha o úsporu energií. „Výdaje se díky našemu rozhodnutí snížily zhruba o třicet procent. Ale jde také o životnost svítidel a vliv na životní prostředí. Navíc v době oněch čtyř hodin u nás už ani nejezdí autobusy, takže pohyb lidí po obci je naprosto minimální," připomněl cetkovický starosta.
Z podobných důvodů vypínají na několik hodin přes noc veřejné osvětlení i ve Spešově. „Spočítali jsme si, že to pro nás znamená znatelné úspory peněz za elektřinu. S lidmi jsme se na tom dopředu domluvili, a jelikož souhlasili, žádné negativní reakce od nich nemáme," řekla starostka Spešova Ivana Holomková.
Ve Vanovicích platí za provoz veřejného osvětlení ročně asi padesát tisíc korun. „Snažíme se tyto náklady minimalizovat, proto už nějakou dobu svítíme v noci pouze vybranými světly. Lidé si však občas stěžují na přílišnou tmu v okolí svého bydliště. Těm se snažíme operativně vyhovět," nastínil vanovický starosta Petr Dvořáček.
Obce, kde svítí po celou noc, však stále nejsou výjimkou. Jednou z nich je například Rozseč nad Kunštátem. „Jednu dobu jsme uvažovali o částečném omezení, ale nakonec jsme jej zamítli. Hlavním důvodem byly obavy o bezpečnost našich obyvatel," přiblížil postoj obce starosta Rozseče nad Kunštátem Miroslav Šikula.
Vypnutá světla = vyšší kriminalita
S kriminalitou, za kterou částečně mohla vypnutá světla, se před několika lety potýkali právě v Cetkovicích. „Měli jsme tehdy problémy se zloději barevných kovů. Kradli měď z budov obecního úřadu, základní školy a kostela. Proto jsme se od té doby rozhodli udělat výjimku a právě v centru obce svítíme nepřetržitě," přiznal cetkovický starosta.
Podle policejní mluvčí Ivy Šebkové má v tomto případě hlavní slovo vedení obce. „Hodně záleží na tom, jestli se obyvatelé z nějakého důvodu pohybují venku v nočních hodinách. Přímá spojitost mezi obcemi, kde veřejné osvětlení na noc zhasínají, a zvýšenou kriminalitou, však spíše neexistuje," konstatovala.
Zároveň však vyzdvihla psychologický rozměr problému. „Když se kolem jejich domu svítí, cítí se lidé bezpečněji. A naopak nemůžeme vyloučit, že tma láká zloděje," doplnila Šebková.
Od večera do rána svítí i ve Velenově. „Důležitá je hlavně bezpečnost našich obyvatel a jejich majetku. Náklady jsme snížili díky úspornému osvětlení, které funguje výborně. Proto si můžeme dovolit třeba náves osvítit ještě o něco výrazněji než zbytek Velenova," přiblížil tamní starosta Jan Havelka.