Kam jsem to přišel? Tuto otázku si mohou pokládat někteří turisté, kteří přijedou večer vlakem do Blanska. Ulici Svitavskou, která se nachází poblíž vlakového nádraží, totiž zahaluje temnota. Celá silnice je v důsledku opravy průtahu Blanskem nejenže rozkopaná, ale nesvítí v ní také světla. A to již několik týdnů.

Vadí to například Zdeňku Novákovi, který má na Svitavské prodejnu kol. „Mých zákazníků se to samozřejmě nedotýká, protože máme otevřeno přes den. Již párkrát jsem ale jel vlakem a cítil jsem se tam nepříjemně. Jako bych přijel do mrtvého města. Myslím, že to nahrává různým zlodějům a může být jen otázkou času, než tam někoho večer okradou. Pro návštěvníky, kteří přijíždějí zdaleka, to musí být docela šok. Snad to brzy dají do pořádku. A nedopadne to jako v Lažánkách, kde různé opravy trvaly věčnost," uvedl Novák.

Podle důchodce Oldřicha Volfa, který na Svitavské bydlí, ani nemá cenu se rozčilovat. „Večer je tady pořádná tma. Tady se člověk ani nedostane přes silnici, navezli mi kousek od domu hlínu. Před vjezd do garáže mi dali kanál. Ale způsob oprav nebo to, že nesvítí světla, už nemám sílu řešit. To bych se za chvíli zbláznil. Hlavně chci, abych se té opravy průtahu v klidu dožil," popsal Volf.

Světla nesvítí ani v ulicích, které na Svitavskou navazují. Tedy v Mahenově, Antonína Dvořáka Tovární či Kollárově. Lidé si na to stěžují i na stránkách města. „I vzhledem k výkopovým pracím a jejich nedostatečnému ohraničení by bylo nanejvýš vhodné zajistit alespoň provizorní osvětlení na sloupec," uvedl například Pavel Dvořáček.

Tma v ulicích však zřejmě ještě pár dní bude. Vedoucí odboru komunální údržby Petr Rizner ale ujistil, že město zapne světla nejpozději do konce srpna. „Intenzivně na tom pracujeme a hledáme nejvhodnější řešení. Možná to bude i dřív, ale přesný termín ještě neznáme," sdělil Rizner. Svitavská a přilehlé ulice byly dosud napojené na elektrický okruh ve Fügnerově ulici.

Ten je ale v důsledku opravy páteřní silnice, a také kvůli výměně sloupů veřejného osvětlení a kabelů elektrického vedení mimo provoz. „Ulice chceme napojit na nejbližší rozvaděč z té, která svítí. S největší pravděpodobností z Masarykovy," upřesnil Rizner.

Obnova světel ve Svitavské je v režii města, kabely elektrického vedení mění společnost E.ON. Podle Petra Mráčka z blanenského odboru investic a územního rozvoje je to důležité dělat souběžně. „Nové stožáry veřejného osvětlení umístíme do pozic stožárů elektrického vedení společnosti E.ON. Když je ta vymění, můžeme do nich osadit stožáry a propojit je s kabely. Každopádně světla musejí fungovat do zahájení nového školní roku," řekl Mráček.

Mluvčí E.ONU Vladimír Vácha vysvětlil, že společnost se snaží své opravy vždy sladit s těmi, které mají v plánu města. „Pokud je to možné, většinou to tak děláme. Jinak bychom museli kvůli výměně kabelů elektrického vedení, které jsou pod zemí, dvakrát kopat," sdělil Vácha.

Blanenští policisté zatím ve večerních hodinách nezaznamenali ve Svitavské a přilehlých ulicích nárůst trestné činnosti. „Ale stát se to samozřejmě může. Pro bezpečnost je vždycky lepší, když světla fungují," řekl ředitel městské police v Blansku Martin Lepka.