Radní o problému vědí, ale na ostřílené výtržníky jsou často krátcí. „Je to věčný boj. Máme sice vytipované určité potížisty, ale pokud je při ničení majetku přímo nechytneme za ruku, tak jim jen těžko můžeme něco dokázat,“ postěžoval si místostarosta Svitávky Jaroslav Zoubek.

Podle jeho slov jsou mezi vandaly převážně místní školáci. „Dostáváme často stížnosti, většinou na mládež ve věku dvanáct až osmnáct let. Jedná se převážně o stále stejné osoby. Lidé si sice stěžují, ale když policie začne celou věc vyšetřovat, nemají dostatek důkazů. Pokud uvidí výtržníky v akci, měli by hned zavolat policii a nejlépe je přitom vyfotit. Taková fotka je totiž nejlepší důkaz,“ popsal situaci místostarosta.

V boji s vandalismem sázejí radní hlavně na prevenci a osvětu. „Spolupracujeme se školou i s kulturními a sportovními organizacemi. Důležité je, aby se zde děti nenudily a měly ve volném čase co dělat,“ vysvětlil Zoubek.

O pomoc požádali radní také policejní hlídky. Ty si teď více posvítí na problémová místa v obci, na která dříve tak často nejezdily. Policisté chtějí více hlídat i tamní hřbitov, který je oblíbeným cílem výtržníků.

Servítky si vandalové rozhodně neberou. Nezastaví se ani před farním majetkem. „Na menší budově u kostela nám rozbili okno podruhé jsme zase měli rozmlácené dveře,“ řekl farář kostela ve Svitávce.

HANA KUBEŠOVÁ