Průjezd zakázán. Značka, která má jasný význam. Ne všichni ji ale respektují. Do Tyršovy ulice ve Svitávce, která začíná za vlakovým přejezdem a vede směrem na Sebranice, by tak měla mít podle dopravních předpisů povolena vjezd pouze auta místních. Kvůli objížďce na státní silnici tam ale denně projíždějí nákladní i osobní auta, přestože je vjezd povolen pouze autobusům a traktorům.

„Z dřívější klidné ulice se tak stává místo, kudy jezdí hodně aut. Může to být nebezpečné pro děti, nejsou totiž na auta v této lokalitě zvyklé,“ sdělil František Svoboda, jehož firma sídlí v Tyršově ulici.

Více aut ulicí za vlakovým přejezdem ve směru na Sebranice začalo jezdit poté, co začala plánovaná objížďka firmy Alps u Sebranic. Auta jedoucí z Brna totiž musí místo státní silnice užít trasu přes Svitávku, Míchov, Podolí a vyjedou na kruhovém objezdu u Letovic.

Podle tamních obyvatel řidiči značku zákazu průjezdu nerespektují. „Jezdí tu osobní i nákladní auta s přívěsem, i bez něho. Provoz se tu nečekaně zvýšil na maximální úroveň. Lidé se prostě naučili zkracovat si tudy cestu. Vyloženě tak porušují dopravní předpisy,“ uvedl jeden z lidí bydlících v Tyršově ulici, který si nepřál být jmenován.

Situaci sleduje i starosta městyse Martin Cetkovský. „O tom, že tam jezdí auta, víme. Také nám přišla jedna anonymní stížnost elektronickou poštou. Na ty ale nereagujeme. Policii jsme žádali, aby zde prováděla více namátkových kontrol,“ řekl Cetkovský.


Podle něj by měli být lidé trpěliví. „Policisté tu přece nemohou stát každý den. Objížďka už nebude trvat dlouho,“ podotkl starosta. „Sám bydlím na náměstí, kudy kvůli objížďkám často projíždějí náklaďáky. Je tam opravdu strašný hluk. Nedá se ovšem nic dělat. Všechny objížďky musí vést přes nás, není jiná možnost,“ doplnil Cetkovský.

Více policejních hlídek se do Svitávky rozhodli vyslat z dopravního inspektorátu blanenského policejního ředitelství. „Reagujeme tak na stížnosti, které k nám došly. Kolegové na místo několikrát vyjeli, nikoho však zatím nepřistihli. Nic jiného než poslat více hlídek nemůžeme, problém je, že nemáme tolik lidí k dispozici,“ uvedl Marek Švec.