Páteční podvečer patří pochodu světýlek ke kostelu svatého Martina. Sobota se nese v duchu setkání se sousedy při skleničce dobrého vína a při poslechu cimbálové muziky. „Napekla jsem koláče se švestkovou náplní a připravila chlebíčky. Samozřejmě jsem měla na oběd připravenou husu se zelím a knedlíkem, na kterou se u nás sešla celá rodina. Teď odpoledne jsme zašli na víno,“ prozrazuje jedna z návštěvnic a v ruce drží sklenici růžového moku.

V neděli projíždí svatý Martin na koni se svou družinou náměstím až k zámecké zahradě. Prochází mezi lidmi a zdraví se s nimi. Návštěvníci bojují proti chladu a zahřívají se vínem nebo medovinou.

Budova kina Jas ve Slavkově u Brna není v dobrém stavu.
Kino potřebuje miliony. Město plánuje promítání v Bonaparte

Připravený doprovodný program vrací příchozí o několik staletí nazpátek. Při řemeslném jarmarku předvádí své umění přadlena, svíčkař, katův pomocník nebo kovář.

Malý Jakub se se svým tatínkem se chopí kladiva a tluče do rozžhaveného železa. Na památku si hrdě odnáší výsledný výrobek, hřebík. Práci s kladivem si vyzkouší, ale kovářskému řemeslu se v dospělosti věnovat nehodlá. „Budu s taťkem pracovat na zahradě,“ má o své budoucnosti jasno malý návštěvník.

Dále si zájemci zkouší vyrobit svíčku, zájem je i o kolovrátek na spřádání vlny. Největší mumraj je ale u stánku katova pomocníka, který ukazuje tehdejší mučící nástroje. „Byly to prostředky k získání pravdy, když vám nasadí španělskou botu, přiznáte úplně všechno,“ míní.

Ilustrační foto.
Pachatelé na útěku, za mříže nechtějí

A to už demonstrativně předvádí palečnice na malém chlapci, který v doprovodu svého otce přichází z publika. Na dalších dobrovolnících pacholek předvádí natahování na skřipec. Dramatické chvilky, které patřily ke středověku, zmírní vystoupení Základní umělecké školy Blansko. Na podiu se objevuje pěvecký sbor Kapka pod vedením Kateřiny Šujanové a také taneční soubor.

Tradičními lidovými písněmi z celé Evropy vybízela k tanci i čtyřčlenná kapela z Prahy Euphorica. Pauzy mezi vystoupeními návštěvnici prokládají obchůzkou rozličných stánků s občesrtvením. „Ochutnejte domácí lokše a placky s povidly, škvarky nebo kaší z červené řepy,“ láká procházející návštěvnici trhovkyně a přitom těsto sype vonící ingrediencí.

V posledním podzimním utkání divize D porazili fotbalisté Blanska (modré dresy) Velkou Bíteš 9:0.
Podzimní tečku udělala fotbalová exhibice. Blansko smetlo Velkou Bíteš

S blížícím se představením divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci se blanenský park začíná plnit k prasknutí. Návštěvníci zvědavě sledují klusající koně. Jezdci s červeným křížem na pláštích a mečem v ruce budí respekt. Jejich boj s početným pěším vojskem sklízí potlesk.

RENATA SPOTZOVÁ

Ilustrační foto.
Propojí vyhledávače spojů od Moravy až po Rumunsko