1. PIVNÍ POUŤ

Kdy? Sobota, od 11.00
Kde? Černá Hora, pivovar a okolí

Koncerty, prohlídka pivovaru, ochutnávka piv, vyhlídkové lety vrtulníkem, kolotoče. A na závěr velký ohňostroj. To je v kostce program tradiční Pivní pouti, která se koná v sobotu v Černé Hoře. V tamním pivovaru a v jeho blízkém okolí pořádají Černohorští pouť již po sedmnácté. „Hvězdou Pivní pouti bude kapela Lou Fanánka Hagena, Tři sestry. Ta zahraje na nádvoří pivovaru v sedm hodin večer," uvedl Jindřich Lukášek z Pivovaru Černá Hora.

Pivní pouť začíná v jedenáct hodin dopoledne. Hlavní scéna je na nádvoří pivovaru, kde vystoupí hudební skupina Hamleti, Zdeněk Izer, Mandrage nebo Xindl X. Hudba bude hrát i na nádvoří Hotelu Sladovna. Výletiště láká rodiče s dětmi. Se svojí bublinovou show tam vystoupí například klaun Bublín nebo trojice brněnských herců ze souboru Kamarádi. Děti se mohou těšit i na kolotoče a skákací hrad. „V doprovodném programu máme také vyhlídkové lety vrtulníkem, který bude startovat z fotbalového hřiště, a zábavnou střelnici. Pro děti chystáme řadu atrakcí. Skákací hrad nebo motokáry," upřesnil Lukášek.

Návštěvníci Pivní pouti si pochutnají na všech čtrnácti druzích černohorských piv. „Lidé se mohou těšit také na Pšeničný speciál knížete Václava, který vaříme jenom jednou za rok. Budeme samozřejmě točit i naše limonády," dodal Lukášek s tím, že stejně jako loni připraví pořadatelé pouti prohlídku Muzea pivovarnictví s degustací čtyř černohorských piv.

2. SVATOVÁCLAVSKÝ JARMARK

Kdy? Sobota, od 13.00
Kde? Olešnice, náměstí

Stánky řemeslníků, zabijačkové pochoutky, burčák. Vystoupení šermířů, divadelní představení, kouzelník. V Olešnici na náměstí se v sobotu od jedné hodiny odpolední koná tradiční Svatováclavský jarmark. Olešničtí ho pořádají už po páté.

Jarmark zahájí průvod šermířů městem. „Po výstřelech z dobových děl uvidí návštěvníci jarmarku vystoupení Barokní obrazy v podání šermířské skupiny Flamberg ze Žďáru nad Sázavou. Poté přijde na řadu hudební vystoupení a další šermířské klání Pro(v)daná nevěsta v režii šermířské formace Bellators," nastínila začátek jarmarku tajemnice olešnického obecního úřadu Marie Šafaříková.

Děti pak na náměstí zabaví divadelní společnost Kašpárek a čaroděj Cave. „Děti se mohou těšit na kouzla fakíra s ohněm a hady zakončené pyrotechnickými efekty," dodala Šafaříková.

Náměstí v Olešnici zaplní také stánky řemeslníků a různých prodejců regionálních produktů včetně stánků s burčákem a zabijačkovými pochoutkami.

3. VÁCLAVSKÉ HODY

Kdy? Pátek až pondělí
Kde? Šošůvka

Svatého Václava si o víkendu připomenou také v Šošůvce. Při tradičních Václavských hodech. Ty tam začnou už v pátek taneční zábavou se skupinou Médium. V sobotu ve čtyři hodiny odpoledne začne v kapli svatého Václava a svaté Anežky České slavnostní mše svatá. V osm hodin odstartuje další taneční zábava, při které bude vyhrávat kapela Arcus. Hlavní program se v Šošůvce odehraje v neděli. „V půl druhé vyrazí krojovaný průvod obcí, jehož součástí budou staré zvyky. Na třetí hodinu je naplánovaný příjezd pana rychtáře. Pak začne taneční vystoupení stárků. Celé odpoledne bude vyhrávat Olšověnka," přiblížil hodové veselí starosta Šošůvky Stanislav Šindelka. Od půl sedmé mohou zájemci posedět v restauraci Krmelec. Tam se v pondělí bude také vyhodnocovat celý hodový víkend.

4. VÍŘIVÉ MALOVÁNÍ

Kdy? Neděle 14.30 až 17.00
Kde? Blansko, galerie města

Až do čtvrtého října jsou v Galerii města Blanska k vidění monumentální malby Stanislava F. Műllera. Ty budou inspirací pro tvoření, které galerie pro všechny zájemce pořádá v neděli odpoledne. „Rotující kruhové malby nás vrhnou do víru života a prožitků všedních i nevšedních. Na počátku je zásah tvůrce, postupně do hry vstupují další činitelé. Tvořivý proces je zčásti plánovaný a zčásti nečekaný o to více se zvědavostí očekávaný," nalákala na akci vedoucí galerie Olga Fryčová Hořavová. Tvoření povede arteterapeutka Lucie Šalplachtová. Dílna je určena dětem i dospělým, začátečníkům i pokročilým.