Tuto sobotu budou stát před oltářem na zámku v Lysicích Pavla Kotlánová z Blanska a její snoubenec Jan Podloučka. Snubní prsteny si vzájemně navléknou po jedenapůlroční známosti. „Svatba je podle mě i dnes v životě člověka důležitým životním mezníkem. Těšíme se také na různé svatební zvyky a hry po obřadu. Vyznávám tradiční hodnoty, plánujeme děti a chtěli jsme, aby měly společné příjmení," uvedla Kotlánová.

Snoubenci si dokonce vytvořili vlastní webové stránky. „Můj budoucí manžel je programátor a přišlo nám to jako skvělý nápad. Kolem sedmdesáti hostů si tam najde, kdy bude nejen svatba, ale i rozlučka, jaké dary bychom uvítali nebo naše fotografie ze současnosti i dětství," popsala šťastná nevěsta.

Podle svatební koordinátorky ze svatební agentury Elysée v Blansku Moniky Burianové nejsou dnes svatební stránky snoubenců ničím neobvyklým. „Nabízí se spousta firem. Pro hosty je to pak jednodušší, protože si tam najdou, kde a v kolik hodin mají být, detailní mapky nebo co si mají obléknout. Některé páry si také samy vyrábějí stránky na sociální síti Facebook," popsala Burianová.

Čím dál více snoubenců o své svatbě důkladně přemýšlí. „V posledních letech jsou oblíbené tematické svatby, které mají jednotný design. Od svatebních šatů přes oznámení nebo stolování. Organizovali jsme například svatbu na téma víno anebo v takzvaném bohostylu. Jednou takovou pořádáme v srpnu. Bude to indiánská svatba, nebudou tam chybět týpí stany," popsala Burianová.

Co se týká obřadu, snoubence láká především svatba v přírodě. Třeba v zahradě u zámku nebo restaurace. „Je to dáno tím, že obřad i hostinu chtějí mít na jednom místě. Nevěsty se také inspirují na zahraničních stránkách na internetu nebo sledováním filmů," upřesnila svatební koordinátorka.

Zhruba v posledních pěti letech roste zájem i o svatby v podzemí. Potvrdil to vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Snoubence láká například Kateřinská jeskyně, Eliščina nebo Výpustek. „Dříve jsme svatby v jeskyních vůbec nedělali a ani to oficiálně nenabízíme," uvedl Hebelka.

Přesto ale v jeskyních pořádají sedm až osm obřadů ročně. „Snoubenci jsou většinou z řad jeskyňářů, ale není to pravidlem. V hlavní sezoně povolujeme svatby až po provozní době, protože je nemůžeme uzavřít. Snoubence lze ale v jeskyni oddávat i mimo sezonu," sdělil Hebelka s tím, že zařízení obřadu v jeskyni stojí kolem šesti tisíc korun.

Oblíbenou svatební destinací je na Blanensku také například Porčův mlýn v Býkovicích. „Zhruba v posledních čtyřech letech je poptávka větší. Pro letošek máme zatím naplánovaných deset svateb, jednu jsme pořádali dokonce v lednu. Je to stejný počet jako loni. Myslím, že obecně je o svatby větší zájem, lidé se více berou. V závislosti na počtu hostů můžeme pro svatebčany rezervovat celý mlýn i přilehlý penzion," sdělila provozní Silvie Zouharová.

Matrika v Blansku letos eviduje prozatím čtyřiapadesát svateb. „Loni jich za celý rok bylo sto sedm. Oproti roku 2014, kdy jsme jich zaznamenali jednaosmdesát, jejich počet vzrostl. Trendem je zřejmě návrat ke klasickému modelu rodiny. Stále se ale setkáváme i se zájmem o obřad na opravené radnici," popsala blanenská matrikářka Jaromíra Hynková.

V matričním obvodu v Boskovicích byl pro svatby plně obsazený květen. „Dříve to tak nebývalo. Největší boom je ale v letních měsících. Svatby se nejčastěji konají zejména na boskovickém zámku. Ale také v Zámeckém skleníku nebo na hradě. Již jsme se setkali i s žádostí o obřad v arboretu nebo v lese či na louce," popsala boskovická matrikářka Kateřina Vorlická.