Na ochoz ve výšce dvaatřiceti metrů musejí nejdříve vystoupat sto šedesát osm schodů. „Na veselickou rozhlednu chodíme s rodinou pravidelně na Silvestra. Vezmeme lahev něčeho dobrého, sedneme dopoledne na autobus a necháme se vyvést buď do Sloupu nebo přímo do Veselice. Vyšplháme nahoru a pak se procházkou pomalu vracíme do Blanska. Je to parádní výlet a tradice. Podobně to má také řada našich známých, které cestou potkáváme,“ řekl Deníku Rovnost Michal Souček z Blanska.

Letos uplynulo dvacet let od doby, kdy se vyhlídkový ochoz na telekomunikační věži otevřel pro veřejnost. Za tu dobu na něj vystoupalo bezmála 300 tisíc lidí. Na kopci Podvrší stála dřevěná rozhledna už ve 20. letech minulého století a sloužila mimo jiné jako zeměměřičský bod. Po stranách měla dva žebříky, které umožňovaly výhled do okolí z výšky jednadvaceti metrů. V roce 1947 šla však vyhlídka kvůli špatnému stavbu k zemi.

Osudy nuceně nasazených Čechů v Norsku za druhé světové války se zabývá projekt Česko-norská memorabilia, který je podporován z Norských fondů.
Pro nacisty stavěli silnice a opevnění. V Norsku nasadili dělníky z jihu Moravy

Téměř padesát metrů vysokou telekomunikační věž postavil u Veselice na přelomu tisíciletí jeden ze dvou tehdejších mobilních operátorů. Kopec Podvrší mu vyhovoval díky dobré poloze. Ještě před dokončením věže nabídl obci možnost jejího provozování jako rozhledny. Tamní zastupitelé souhlasili. „Rozhlednu jsem vnímal jako příležitost pro naši obec. A další turisticky atraktivní místo v Moravském krasu. Později se ukázalo, že naše rozhodnutí bylo správné,“ uvedl bývalý starosta Vavřince Miloslav Novotný.

Na trati jsou v těchto dnech k vidění také historické lokomotivy, které pomáhají s transportem těžké techniky.
Rekonstrukce koridoru u Adamova: pomáhají i historické lokomotivy, podívejte se

Rozhlednu měl pod palcem spolek Veselická kaplička. Později v tamním kulturním domě vzniklo sezónní informační centrum a muzeum včelařství. Rozhledna se postupně stala centrem řady turistických, kulturních i sportovních akcí. Letitou tradici držely například velikonoční jarmarky nebo silvestrovské výstupy. Na vstupném získala obec v letech 2004 až 2020 přes milion a půl korun.

Své ano si tam řeklo několik párů

Několik let místní také pořádali Běh na rozhlednu. Rekord časem 46,58 sekundy dodnes drží profesionální hasič z Veselice Marek Jarůšek. „Vyběhnout kopec k rozhledně a pak ještě schody na ochoz nebylo jen tak. Občas měli po doběhu velké problémy vše ustát i trénovaní borci. Proto býval v cíli pro jistotu kbelík,“ zavzpomínal na legendární výběhy Jarůšek.

Ilustrační foto
Bez respirátorů i popíjení venku. Přes 50 lidí na Blanensku dostalo pokutu

Podle jeho slov rozhlednu občas využívají při cvičení hasičské lezecké skupiny. „Trénujeme tam záchranu osob,“ upřesnil.

Kopec Podvrší se stal atraktivní také pro novomanžele. Své ano si na ochozu za dvě dekády řeklo několik párů. Před čtyřmi lety se tam lidé rozloučili také se známým atletickým trenérem, patriotem a milovníkem rozhleden Karlem Stloukalem. „Co vím, tak rozhledna na kopci Podvrší byla jedna z jeho nejoblíbenějších. Často se za mnou zastavoval pro klíče, aby mohl dětem z oddílu ukázat západ slunce a nebo naopak jeho východ. Měl tu kořeny. Tatínek pocházel z Veselice a maminka z Vavřince,“ poznamenal Miloslav Novotný.