Nové povolení ke kácení stromů nutné pro stavbu ještě není vydáno. Úředníci opakovaně řeší zásah do krajinného rázu. „Povolení prozatím nemáme. Podkladem musí být posudek, který se nyní zpracovává,“ sdělila v úterý krajská mluvčí Alena Knotková.

Podle původního harmonogramu už silničáři měli stavět. Pokud se dělníci ani v nejbližších měsících nepustí do práce, hrozí, že kraj u tohoto projektu přijde o dotace v řádech desítek milionů korun. „Předpokládané náklady projektu jsou osmdesát milionů korun a dotace čtyřiašedesát milionů,“ upřesnila Knotková.

Na okraji Jedovnic na Blanensku se každoročně koná výlov rybníku Dymák.
Rybářský vrchol roku. Na Blanensku začínají výlovy, ryby budou letos dražší

Řadu motoristů, kteří po zmíněné silnici mezi Velkými Opatovicemi a letovickou částí Chlum jezdí, odklad rekonstrukce a rozšíření cesty štvou. Někteří si myslí, že v nejbližší době nenastane. „Nedávno tady zaplátovali díry a místo nich máme hrby. Je to naprosto šílená silnice s řadou nebezpečných úseků, kde mají problém projet dvě auta vedle sebe. Stromy v aleji jsou ve špatném stavu a padají z nich silné větve. Obávám se, že se bude pořád někdo odvolávat a opravu blokovat. Nelíbí se mi to,“ řekla Jindřiška Ochranová z Velké Roudky.

Pro strom nevidí celý les

Rozčarovaný ze současné situace je také starosta Letovic Petr Novotný. Oprava silnice se týká i tamní části Chlum. Zástupci města se navíc chtějí domluvit i na úpravě autobusové točny. „Přijde mi, že odpůrci kácení aleje, ve které je řada stromů v dezolátním stavu, nevidí pro jeden strom celý les. Nemůžeme přece vymýšlet kompromisní řešení na několik let. Když opraví a rozšíří silnici, bude nadlouho vyřešený problém s dopravou. Okolo vysází novou lipovou alej. Stromy nevyrostou hned, to je pravda. Ale bude to zdravý základ nového stromořadí. To současné je ve špatném stavu a jen se nesmyslně oddaluje jeho neodvratný konec,“ řekl Novotný.

Proti kácení části aleje sepsali před časem petici členové spolku Svárovská alej svobody. V projektu opravy silnice navrhli vyjmutí půlkilometrového úseku přímo v aleji a zachování převážné části stromořadí po obou stranách cesty. „Rekonstrukce by se tomto úseku upravila. Vybudovaly by se zálivy pro vyhýbání a doporučil zákaz vjezdu nákladní dopravy s hmotností nad deset tun, mimo dopravní obsluhu. Navrhujeme snížení rychlosti na šedesát kilometrů v hodině,“ napsali nedávno v otevřeném dopise krajským zastupitelům aktivisté.

Šestašedesát. Tolik lip vysázeli v sobotu členové sdružení Horizont a dobrovolníci mezi blanenskou Obůrkou a vavřineckou částí Nové Dvory. FOTO: SDRUŽENÍ HORIZONT
Vysázeli lipovou alej blanenských osobností. Cedulky doplní později

Zároveň zdůraznili, že nezpochybňují, že silnice je pro Velké Opatovice a okolní obce důležitá. Ale není podle nich tak vytížená, aby ji bylo nutné i v úseku aleje rozšířit na úkor stromů. Kraj na žádné kompromisní řešení nepřistoupil a dál trvá na původním zadání projektu.

Většina zmíněných lip je v dezolátním stavu. Stromy, které půjdou k zemi nahradí nová výsadba.