Potvrdila to krajská mluvčí Alena Knotková. „Dál pokračujeme v přípravách opravy silnice podle původního plánu, včetně výběrového řízení na stavební firmu. To bychom chtěli vypsat v prvním čtvrtletí letošního roku,“ sdělila Knotková.

Krajští silničáři mají na opravu silnice už sice stavební povolení, ale kácení v aleji úředníci zatím nepovolili. Stejně tak nevydali rozhodnutí o vlivu na krajinný ráz.

Patová situace. Krajští silničáři mají od prosince pravomocné stavební povolení na opravu rozbité silnice mezi Velkými Opatovicemi a letovickou místní částí Chlum na Blanensku. Do práce se ale pustit nemohou.
Svárovská alej roku? Silničáři čekají na povolení, hrozí soud. Víme proč

Podle původního plánu už silničáři měli dávno cestu opravovat. Pokud se dělníci ani v nejbližších měsících nepustí do práce, hrozí, že kraj přijde o dotace v řádu desítek milionů korun. Předpokládané náklady jsou osmdesát milionů, dotace je čtyřiašedesát milionů.

Ochránci přírody navrhli vyjmutí půlkilometrového úseku přímo v aleji a zachování převážné části stromořadí po obou stranách cesty. „Vybudovaly by se zálivy pro vyhýbání aut a doporučil zákaz vjezdu nákladní dopravy s hmotností nad deset tun, mimo dopravní obsluhu. Navrhujeme snížení rychlosti, v krátkém úseku Svárovské aleje, na šedesát kilometrů v hodině,“ napsali aktivisté nedávno v otevřeném dopise krajským zastupitelům.

Odbahní Křetínku. Rekonstrukce přehrady je v plném proudu.
Odbahní Křetínku: rekonstrukce přehrady je v plném proudu, podívejte se

Projekt nakonec zůstal v původní verzi. Dotčené stromořadí získalo v celorepublikové anketě titul Alej roku 2020. Roste v ní osmdesát sto let starých lip a je dlouhé zhruba šest set metrů. Většina stromů je, jak tvrdí silničáři i řada místních, v dezolátním stavu. Ty, které půjdou k zemi, nahradí nová výsadba.