K volebním urnám půjdou v pátek a v sobotu lidé ve všech obcích. V Sudicích však nebudou volit jen nové poslance, ale budou hlasovat i v místním referendu. A sice o tom, jestli souhlasí se stavbou fotovoltaické elektrárny v katastru obce.

Až k vyhlášení referenda dospěla situace v obci poté, co její vedení schválilo záměr prodat pozemky na stavbu elektrárny. Některým tamním lidem se však představa, že je při vjezdu do vesnice od Boskovic budou na ploše jednoho hektaru „vítat“ panely sluneční elektrárny, nezamlouvá. „Řekla jsem vedení obce, že pokud nevyhlásí referendum, aby se k tomu lidé mohli vyjádřit, seženu sama potřebné podpisy, aby mohlo být referendum vyhlášeno,“ uvedla Olga Dočkalová, jedna z těch, kteří jsou proti stavbě.

Sudičtí v posledních dnech našli ve schránkách dva letáky – v jednom jim odpůrci stavby elektrárny vysvětlují, proč mají v referendu říct ne elektrárně, druhý rozeslalo vedení obce, které stavbu podporuje. Olga Dočkalová tvrdí, že nemá nic proti fotovoltaickým elektrárnám na střechách budov a výrobních hal, ale vadí jí, pokud zabírají půdu. Na to má starosta Sudic Miloš Kosička protiargument. „Fotovoltaická elektrárna by měla vzniknout na ploše vyčleněné v územním plánu jako průmyslová zóna,“ vysvětlil.

S obcí o odkupu pozemku jedná společnost P.I.K. – projekt Přerov. Podle starosty obec na obchodu vydělá. „Firma slíbila, že jednorázově dostaneme dar ve výši téměř půl milionu korun, dalšího více než půl milionu pak za prodej pozemku. Navíc bychom po celou dobu životnosti elektrárny (asi pětadvacet let), pokud bude v provozu, dostávali každý rok dar ve výši šestačtyřiceti tisíc korun na kulturní a společenské akce,“ uvedl Kosička. Obec v poslední době značně investovala do oprav kulturního domu, proto jí na jiné věci peníze nezbývají. „Peníze získané díky elektrárně bychom vložili do zasíťování pozemků uprostřed obce, které máme vyčleněné na stavbu čtyřiatřiceti rodinných domů,“ řekl dále starosta.

Podle Dočkalové však ve skutečnosti na fotovoltaické elektrárny budou všichni doplácet. „Tím, že se postaví stovky fotovoltaických elektráren, tak se nesníží těžební limity uhlí, ani se nezastaví hnědouhelné elektrárny. Každopádně se však zvýší platby domácností za obnovitelné zdroje,“ tvrdí odpůrkyně elektrárny s tím, že ekologický efekt elektráren je nulový. „Až elektrárny doslouží, zbude z nich spousta odpadu. Výhodné je to pouze pro firmy, které je staví,“ dodala.

Pokud podle starosty k referendu nepřijde dostatek lidí k tomu, aby bylo platné, tak zastupitelstvo pravděpodobně prodej pozemku na stavbu elektrárny schválí. Podle Pavla Böhma, který zajišťuje přípravu stavby za společnost P.I.K. – projekt, má firma vše potřebné vyřízeno a nyní čeká na výsledek referenda. „Samozřejmě bychom to v Sudicích rádi dotáhli do konce. To místo jsme si vybrali, protože je orientované na jih, je v průmyslové zóně, je tam připojení na síť. Ale pokud to nevyjde, budeme hledat jinde,“ dodal Böhm.