Smlouva o užívání sokolovny mezi TJ Sokol Sudice I a obcí Sudice. Tak se jmenuje dokument, kvůli kterému se Sudičtí opět sejdou před soudem. Nejedná se ani zdaleka o první spor mezi současným a bývalým vedením obce. V případě tohoto konfliktu ale nejde o ztráty vyčíslitelné penězi jako spíše o nemožnost domluvy. Na využívání jednoho sportoviště oběma znesvářenými stranami.

Sudičtí sokolovnu převzali od vedení České obce sokolské. „Krátce před minulými komunálními volbami ale tehdejší zastupitelstvo sepsalo dokument, ve kterém určilo, kdy budou sokolovnu užívat. Pro sebe si mimo jiné ponechali tři víkendy v roce, přičemž v jednom z nich se u nás pravidelně konává pouť. Ve všední dny to byla doba, kdy se lidé vrací z práce," popsala začátek celého sporu starostka Sudic Olga Dočkalová.

Jasný verdikt

Spory kulminovaly právě o pouti v roce 2011. „Ta se měla pochopitelně odehrávat i v sokolovně. Obec měla již zajištěný program pro lidi, jenže dva dny před víkendem přišlo předběžné opatření od soudu a pan Bárta nás tam odmítl pustit. A tak jsme pouť museli zrušit. Prodělali jsme na tom nemalé peníze, ale především to byla samozřejmě ostuda," pamatuje si Dočkalová.

Současné vedení se proto okamžitě rozhodlo jednat. „Jejich dokument jsme napadli právní cestou. Blanenský okresní soud nám dal jednoznačně za pravdu. Mimo jiné proto, že na papíře chyběly podpisy, bez kterých prostě smlouva platit nemůže," doplnila sudická starostka.

Paradoxní situace, kdy obec vlastnila budovu, kterou nemohla podle svého uvážení využívat, po rozsudku skončila. „Další dvě pouti se díky tomu uskutečnily tak, jak měly. Loni jsme navíc uspořádali dlouho dopředu plánovaný sjezd rodáků. Sklidil úspěch, což bereme jako zadostiučinění," ocenila Dočkalová.

Vyjádření členů bývalého vedení obce k celé věci se Blanenskému deníku Rovnost získat nepodařilo, protože nezvedali telefon.

Sokol dvakrát

Bývalí členové vedení obce a nyní vedení TJ Sokol Sudice I se však užívání sokolovny vzdát nechtějí. „Odvolali se ke Krajskému soudu v Brně. Jeho zástupci si nás pozvali na osmadvacátého ledna letošního roku. Ačkoli je naprosto jednoznačné, na které straně je pravda, po zkušenostech z minulých soudů raději nechci nic předjímat a odhadovat výsledek," nastínila sudická starostka.

Kvůli tomuto sporu dokonce došlo k tomu, že v Sudicích momentálně fungují dvě sokolské organizace. Konkrétně TJ Sokol Sudice I a TJ Sokol Sudice II. Ta druhá je podle vyjádření starostky mnohonásobně početnější a vznikla poté, co se lidé přihlásili hromadně do TJ Sokol I a jeho vedení s nimi chtělo dělat vstupní pohovory. Proto se raději rozhodli založit novou organizaci, která je přístupná všem.

Jejím starostou je Petr Kovář. „Organizace označená jako I nemá moc členů a nevyvíjí tolik aktivit, takže si vyhovíme," popsal.

Jeho sokoli navštěvují zastřešené sportoviště několikrát týdně. „Hrají florbal nebo stolní tenis. Pár mužů si zde zřídilo také neoficiální posilovnu. Chceme, aby do budoucna podobných aktivit přibývalo," prohlásil Kovář.

V minulosti prošla sokolovna rekonstrukcí. I ta byla předmětem sporů, které vyvrcholily žalobou. „Hlavní je, že oprava se nakonec povedla dobře. Žádné nedostatky jsme nezaznamenali," je rád správce sokolovny Miloš Přibyl.