Otázka v referendu zněla: „Souhlasíte s výstavbou fotovoltaické elektrárny na pozemcích parcelní čísla 464/15 a 5456/2 v katastrálním území Sudic u Boskovic?“ „Proti elektrárně bylo 158 voličů, pro elektrárnu 78. Celkem k referendu přišlo 251 lidí z 353 zapsaných voličů. Patnáct hlasovacích lístků bylo neplatných,“ shrnula výsledky referenda předsedkyně volební komise Zlatka Přikrylová. Pro elektrárnu tak hlasovala zhruba jedna třetina lidí, proti dvě třetiny.

Více než sedmdesátiprocentní volební účast je dostatečná k tomu, aby referendum bylo platné.

Vadila i nákladná likvidace panelů

Výsledku referenda nasvědčovaly už v pátek odpoledne hlasy lidí, které před volební místností oslovila redaktorka Blanenského deníku.

„S výstavbou nesouhlasím. Nemám proti elektrárně nic zásadního, ale ve vesnici se mně moc nezdá hlavně z ekologických důvodů,“ uvedla Anežka Koželuhová. „Každá rodina dá už nyní čtyři sta korun za rok na elektřinu z obnovitelných zdrojů a čím víc elektráren bude, tím víc peněz budeme doplácet. Jsem proti elektrárně,“ řekl Josef Vondál. „Samotná elektrárna by mně ani nevadila, ale nechci, aby zastupitelstvo pozemek na ni prodalo, ale jen pronajalo. Protože až panely doslouží, zůstane jejich likvidace na obci, i když pozemek vlastnit nebude. Proto hlasuji proti elektrárně,“ míní Zdeněk Hrdý. Naopak pro elektrárnu byl Lubomír Špidlík. „Podle mě to bude dobrá věc pro obecní pokladnu. A na místě, kde by měla vzniknout, nebude ničemu vadit,“ řekl.

Podle plánů obce měla elektrárna vzniknout na ploše asi jednoho hektaru v místech vyčleněných v územním plánu jako průmyslová zóna. Obec by prodejem pozemku vydělala asi půl milionu korun. Firma, která měla o pozemek zájem, navíc Sudickým slíbila zhruba dalšího půl milionu korun jako jednorázový dar. Po dobu provozu a životnosti elektrárny hodlala firma obci přispívat každý rok asi šestačtyřicet tisíc korun na kulturní a společenské akce.

Sudičtí referendum spojili s volbami do poslanecké sněmovny. V podstatě každý, kdo hlasoval v referendu, hlasoval i ve volbách. V obci s převahou zvítězili sociální demokraté – dostali 34,5 procenta hlasů.