Poslední stížnost dřívějšího vedení obce Sudice na nynější vedení vesnice zní: Ve státní svátek 28. září nevyvěsili státní vlajku a je zde podezření, že i některé další sváteční dny v roce. Věc řešil Městský úřad v Boskovicích. Vypadá to úsměvně. Je to ale jen malá ukázka toho, jaké jsou vztahy mezi současnými a bývalými sudickými zastupiteli.

Bývalý starosta Miloš Kosička a místostarosta Vlastimil Bárta, kteří už ve volbách nekandidovali, na nynější vedení radnice podávají stížnosti a vyžadují různé informace týkající se například hospodaření obce. Zda mají podezření, že obec hospodaří špatně, to pro Blanenský deník Rovnost komentovat nechtěli.

Podle starostky Olgy Dočkalové jsou jejich požadavky značně nad rámec informací, které může běžný občan potřebovat. „Myslím, že to dělají proto, aby nám otrávili život a my jsme si už příště nedovolili kandidovat. Druhým důvodem je určitě odvrácení pozornosti od všeho problematického, co na úřadě prováděli sami. Takže nás neustále něčím bombardují, abychom se stíhali zabývat jen vyřizováním jejich požadavků,“ míní starostka.

Změna po volbách

Po loňských volbách v Sudicích z bývalého vedení nezůstal nikdo. Už před volbami se skupina Sudických v čele s nynější starostkou netajila tím, že se jim způsob řízení obce nelíbí. Chtěli vše změnit. Jejich sdružení SOS – Sudičtí občané sobě volby vyhrálo a v nynějším třináctičlenném zastupitelstvu mu patří devět křesel.

Na odbor vnitřních věcí boskovické radnice přišly na současné vedení obce dva podněty ke správnímu řízení. „Jeden byl uzavřen jako neoprávněný. Druhý se týkal nevyvěšení vlajky ve státní svátek,“ uvedla vedoucí odboru Iva Močičková. Za nevyvěšení vlajky už úředníci obci Sudice vyměřili pokutu. „Podle zákona má obec povinnost vlajku vyvěsit. Sudice tak dostaly pokutu ve výši jednoho tisíce korun. Horní hranice pokuty je patnáct tisíc,“ doplnila Močičková. Podle ní úřad ještě nikdy takový případ neřešil, i když v menších obcích se jedná o poměrně častý prohřešek. Sudičtí se proti rozhodnutí odvolali, případ tak přebral krajský úřad.

Ovšem nic nedaruje ani nové vedení obce tomu starému. Dvě čísla Sudického zpravodaje vydaná v letošním roce a přístupná na webových stránkách obce podrobně rozebírají, jak radnici zejména bývalý starosta Kosička, místostarosta Bárta a členové jeho rodiny údajně ztrpčují práci. „Bratři Bártové se stále nevyrovnali s porážkou a neustále útočí na vše, co se jen na obci hne. Jeden ze zálohy stále vysílá své pěšáky s jím napsanými papíry a provádí politická školení, co mají říkat a na co se nás mají ptát, druhý chodí plný nenávisti osobně vyhrožovat zastupitelům přímo na úřad,“ píše například starostka v červnovém zpravodaji.

Ostré výroky

Servítky si Dočkalová nebrala, ani když před časem odpovídala na otázky v seriálu Rozhovory se starosty pro Blanenský deník Rovnost. Řadou jejích výroků se bývalý starosta a místostarosta cítí dotčeni. Pobouřilo je například to, že podle Dočkalové řídila v minulosti obec klika rodiny Bártů. „Klíčovým mužem byl podle mě Vítězslav Bárta, bratr místostarosty, jenž dělal účetního a obec v podstatě vedl,“ tvrdí Dočkalová. „Jaká klika? To jsme snad nějaká mafie? Nenecháme si kálet na hlavu,“ rozčílili se dřívější hlavní muži radnice.

Zcela odlišné názory má nynější starostka a bývalé vedení například také na předání obecního úřadu či opravu sokolovny. „Pan Kosička mi hodil klíče od úřadu s tím, že tímto mi ho předává. V případě, že budu něco potřebovat, ať se domlouvám s Vítězslavem Bártou. Ten, zřejmě aby dokázal, jak je nepostradatelný a my neschopní, vymazal data z dvou obecních počítačů,“ řekla v rozhovoru starostka.

„Je to lhářka. Ze zákona neplyne povinnost něco předávat. Na termínu předání jsme se přesto domluvili s účetním, ale mezitím přes víkend nové zastupitelstvo vyměnilo u dveří úřadu zámky. Každopádně starostce jsem řadu dokumentů a troje klíče předal,“ tvrdí Kosička. Ten také odmítá, že by z počítačů něco vymazali. „Není to pravda. Když jsem si na obci žádal o daňové přiznání, všechny údaje o mně měli. Kde je tedy vzali?“ ptá se.

Trestní oznámení

Kvůli údajnému vymazání dat podala starostka trestní oznámení. „Zabýváme se tím jako podezřením na neoprávněný přístup k počítačovému informačnímu systému a nosiči informací,“ potvrdila blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Sudičtí v minulém volebním období investovali jedenáct milionů korun do opravy sokolovny. Ta pak byla převedena z TJ Sokol na obec. Dočkalová v rozhovoru tvrdila, že sokolovna je sice částečně opravená, ale nemá zázemí a nedají se tam hrát míčové sporty. „To je další lež. Dá se tam nezávodně dělat jakýkoliv sport, sokolovna byla zkolaudována. Vystoupilo tam už i několik umělců,“ reagoval Vlastimil Bárta.

Nynější zastupitelé v Sudicích na začátku svého volebního období odhlasovali, že za svou práci si nebudou vyplácet žádné odměny. Podle Dočkalové to tak bude ještě minimálně další rok. „Chtěli jsme vytvořit nějakou finanční rezervu. Na účtech teď máme dva miliony korun. Požádali jsme o všechny možné dotace, takže když uspějeme, máme dostatek volných prostředků jako povinný příspěvek k dotaci. Peníze chceme vložit hlavně do oprav cest, zastávek a veřejného osvětlení,“ dodala starostka.