Podobná služba funguje i v dalších obcích na Blanensku. „Od té doby, co máme bezdrátový rozhlas, si nám lidé stěžují, že je špatně slyšet. SMS zprávami ho chceme nahradit, vyjde to levněji, než kdybychom ho měli vyměnit nebo opravovat," vysvětlila starostka Sudic Olga Dočkalová.

Obyvatelé si informační služby mohou zaregistrovat na internetu, pomocí SMS nebo na obecním úřadě. Za dva týdny, co je registrace spuštěná, se přihlásilo kolem třiceti telefonních čísel. „Starší lidé nosí papírovou registraci na obecní úřad, mladší se registrují na webu. Sudice mají kolem čtyři sta sedmdesáti obyvatel, ale očekávám, že budeme mít zaregistrovanou tak stovku čísel. Je zbytečné, aby chodili SMS každému z rodiny. Stačí jeden a ten to vyřídí ostatním," myslí si Dočkalová.

Necelá koruna

Za každou odeslanou zprávu zaplatí obec devadesát haléřů, příjemci mají službu zdarma. Kromě havarijních nebo krizových zpráv budou zastupitelé rozesílat i hlášení rozhlasu. „Hlášení bude samozřejmě v nějaké heslovité formě, ale aspoň se nestane, že ho někdo přeslechne. Výhodou je také to, že pokud se stane nějaká havárie, dejme tomu že v zimě praskne potrubí, můžu lidem zprávu rozeslat, i když zrovna nebudu v Sudicích," popsala službu Dočkalová.

Léta už funguje podobný systém v Šebetově. Využívá ho téměř celá vesnice. „Pomocí SMS zpráv lidem hlásíme nejen výjimečné situace, ale také spoustu obecních aktivit. Svolávají se tak dobrovolní hasiči, Sokol, ale třeba i sdružení včelařů," připomněl starosta Šebetova Zdeněk Čížek.

Před několika lety se Šebetovští připojili k jihomoravskému krizovému systému a kromě sms zpráv z obce je tak mohou informovat i dodavatelé elektřiny nebo plynu. „Zatím jsme naštěstí nějakou vyloženě krizovou situaci hlásit nemuseli, ale stalo se třeba, že se zrušila brigáda nebo nějaká akce, a pomocí SMS to všichni věděli do pěti minut," shrnul Čížek.

Podobná služba funguje i v Adamově, o jejím zaregistrování uvažovala i Zuzana Dvořáková. „Vím, že tady nějaká informační služba z radnice přes esemesky funguje. Všechny potřebné věci jsem si ale vždycky zjistila z internetu, takže jsem si ji nikdy nezaregistrovala," uvedla.

Informační sms zprávy v Adamově odebírá kolem šesti set lidí. „Samozřejmě už nezaznamenáváme takový nárůst čísel jako ze začátku, ale občas se někdo zaregistruje. Rozesílání zpráv využíváme hlavně v případě vlakových výluk nebo náhlých změn, obecné zpravodajství ale lidem neposíláme. Každá SMS nás totiž vyjde na necelou korunu a za jednu rozeslanou informaci tak obec zaplatí šest set korun," podotkl starosta Adamova Roman Pilát. Zastupitelé se proto snaží hledat levnější způsob zveřejnění informací. Novinky zveřejňují především na internetu.

Informační SMS systém využili před několika lety i ve Vavřinci a Boskovicích. Nadšení z něj ale nejsou. „Zapojili jsme se do krizového systému Jihomoravského kraje. Byl o to ale minimální zájem, takže s lidmi komunikujeme jen pomocí internetových stránek nebo Facebooku," uvedl mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Na mrtvém bodě

Na mrtvém bodě zůstala ležet služba i ve Vavřinci. „Zaregistrovalo se nám snad jedno procento všech občanů, řádově několik desítek čísel, takže to nemělo smysl. Informace raději sdělujem jiným způsobem," řekl starosta Vavřince Miloslav Novotný.

MARIE JAHODOVÁ