To napovídá o tom, jaká atmosféra v obci v poslední době panuje. Místní se nejsou schopni domluvit, kdo bude starostou. „Nový termín voleb je vypsaný na sobotu šestnáctého dubna. Zákon nijak neomezuje, kolikrát se volby mohou konat. Je to v režii samotné obce. Když se nedomluví, tak se prostě vypíší nové volby. Já podobný případ z praxe ale nepamatuji. Je to rarita, aby se v tak krátké době konaly v obci už třetí volby do zastupitelstva," uvedla Eva Sychrová, vedoucí správního oddělení Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Vedoucí boskovického odboru vnitřních věcí Iva Močičková Blanenskému deníku Rovnost řekla, že v současnosti ještě ze Suchého na stole žádnou kandidátní listinu nemá. „Termín pro podání kandidátek je do desátého února do čtyř hodin odpoledne," upřesnila úřednice.

Noví zastupitelé obce Suchý zvolení při opakovaných volbách na konci září měli poté na ustavujícím zasedání schválit nového starostu a místostarostu obce. Ale nestalo se tak. Krátce předtím totiž odstoupili všichni zastupitelé i jejich náhradníci z kandidátky SNK Suchý, čímž počet zastupitelů klesl pod zákonnou hranici. Kvůli tomu se volby budou v Suchém v dubnu opakovat. Do té doby obec stále vedou starosta Pavel Žilka a místostarosta Vladimír Ševčík, oba za SNK Suchý.

Na ustavující zasedání v říjnu dorazilo kolem stovky obyvatel obce. Slib před nimi však složili pouze tři zastupitelé ze Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) a jeden zastupitel z kandidátky Pro Suchý. Místní nejvíc namíchlo, že na ustavující zasedání nepřišel ani jeden ze zastupitelů, kteří odstoupili. Mezi nimi i dosavadní místostarosta obce Vladimír Ševčík. „Zastupitelstvo není usnášeníschopné, budou vyhlášené nové volby. Do té doby bude obec pracovat v rozpočtovém provizoriu," konstatoval tehdy starosta Suchého Pavel Žilka.

Právě kvůli jeho údajně špatné komunikaci a problémům s alkoholem v květnu rezignovali tři zastupitelé, což vedlo k opakovaným volbám. „Pro obec to není dobré. V pátek jsme schválili rozpočtové provizorium. V něm budeme fungovat do května. Jsme omezeni jen na nejnutnější výdaje. Nemůžeme například prodávat obecní pozemky pro stavbu rodinných domků," řekl Žilka.

Obec se tak nemůže pouštět do větších investičních akcí. V Suchém například uvažují o rekonstrukci tamní sokolovny. Tu nedávno alespoň vymalovali a provizorně opravili. Kompletní rekonstrukce by však stála miliony korun.

Jestli bude starosta Pavel Žilka na jaře znovu kandidovat, nebo ne, prý ještě není rozhodnutý. „Jsem z toho hodně špatný a rozladěný, jak to v obci teď je. Víc bych to nechtěl rozmazávat," dodal. V Suchém dělal starostu dvacet let. Na tento post se loni vrátil po čtyřleté odmlce.

Podle zastupitele Jakuba Hlubinky (Pro Suchý) by bylo nejlepší, aby v dubnových volbách kandidoval každý sám za sebe. Ne pod hlavičkou nějakého sdružení. „Poslední volby dopadly v podstatě stejně jako ty předtím. Nic neřešícím patem dvou táborů. Na starostovi jsme se nakonec nedohodli. Když bude kandidovat každý sám za sebe, měli by se do zastupitelstva dostat lidé, kteří dostanou nejvíce hlasů. Tím pádem ti, které místní chtějí. Myslím, že je to férové," má jasno Jakub Hlubinka.

Nemohli se domluvit

Jedním z kandidátů na starostu byl po zářijových volbách Pavel Vybíhal mladší z SNK. „Ostatní zastupitelé se mnou neměli problém. Jenže já tu funkci kvůli své práci vzít nemůžu. Chtěli jsme, aby se starostou stal Jakub Hlubinka z Pro Suchý. Ještě studuje, mohli k němu být dva místostarostové, po jednom z dalších dvou kandidátek. Ale nebylo možné se domluvit. To, k čemu došlo, mě neskutečně mrzí," řekl tehdy Pavel Vybíhal mladší.

Volby se letos v létě opakovaly na Blanensku i ve Voděradech. Loni tam dvě kandidátky dostaly naprosto shodný počet hlasů. Na řadu tak přišel počítačový los. Ten přidělil rozhodující čtvrtý mandát v sedmičlenném zastupitelstvu Nezávislému sdružení kandidátů obce Voděrady. Sdružení nezávislých kandidátů Voděrady všem se třemi mandáty pak podalo žalobu ke krajskému soudu na neplatnost voleb, která ještě přiostřila už tak dost vypjatou atmosféru v obci. Rozhodnutí soudu na základě chybně započteného hlasu výsledky voleb otočilo a zástupci z poražené kandidátky složili mandáty.